Stromová větrná elektrárna

30. prosinec 2014 | 06.00 |

Už při malých závanech větru se začíná chvět listí na stromech. Podle Beaufortovy stupnice používané k odhadu rychlosti větru se jedná o druhý stupeň – větřík (či slabý vítr), kdy je rychlost větru mezi 6 až 11 km/h. Toho si povšiml Jérôme Michaud-Larivire, zakladatel společnosti NewWind, která vyvinula větrný strom přeměňující pohybovou energii větru na elektrickou energii. Její prototyp už stojí na západě Francie u Pleumeur-Bodou v Bretani

Tři roky trvalo týmu inženýrů, aby vytvořili netradiční a přesto do města zapadající malou větrnou elektrárnu. Má podobu 8 metrů vysokého stromu s ocelovým kmenem, na němž se otáčí stovka nazelenalých plastových listů, fungujících jako lopatky generátoru vyrábějícího elektrický proud. Lopatky se otáčejí velmi tiše už za malého vánku v jakémkoli jeho směru. Roztočí se už při rychlosti větru kolem 7 km/h, zatímco klasické větrné elektrárny potřebují vítr o rychlosti dvojnásobné.

Aby tato stromová větrná elektrárna zachytila co nejmenší závan větru, má své miniturbíny s integrovaným generátorem uspořádané v pěticích. Tak by se dalo využít například proudění vzduchu v městských ulicích k zásobování dvou desítek pouličních lamp či domácnosti se 4 osobami.

Zatím je však tento model stromové elektrárny příliš drahý a nemá dostačující výkon. Společnost NewWind se v nejbližších letech soustředí nejenom na zvýšení výkonu, ale také na zekologičtění materiálů stromu, který má mít kmen ze dřeva a listy z přírodních vláken. Listy má strom zachycovat energii větru, ukotvení stromu v kořenech pak geotermickou energii a kůra má zachytávat světelnou energii.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Stromová větrná elektrárna davidhavel 30. 12. 2014 - 11:32
RE(2x): Stromová větrná elektrárna fyzmatik 01. 01. 2015 - 21:58
RE: Stromová větrná elektrárna také 28. 03. 2015 - 13:24
RE(2x): Stromová větrná elektrárna davidhavel 03. 04. 2015 - 10:36