Kruhovité oblaky

26. prosinec 2014 | 06.00 |

Nad Tuniskem se podařilo začátkem prosince 2014 zaznamenat oblaka stočená do kruhů či spirály. Oblačnost tvořená mraky typu altocumulus zachycená při západu slunce, byla zvýrazněna paletou barev od oranžové přes růžovou až do červené. Takové soubory tří smyček nebývají na obloze běžné a tak se hned vyrojily teorie příznivců chemtrails.

Příčinou této nezvyklé oblačnosti je však s největší pravděpodobností průlet tryskového letadla, které za sebou zanechávalo průletem v oblačnosti známou kondenzační stopu. Letadlo v důsledku produkce teplých a vlhkých zplodin způsobilo jejich kondenzaci v extrémně chladných vrstvách atmosféry. Mraky altocumulus se často skládají z přechlazených kapiček vody, které jsou stále kapalnými pod bodem mrazu, ale postrádají kondenzační jádro (například smítko prachu), kolem kterého se může kapička vody zmrazit do podoby ledového krystalku. Průlet letadla se zplodinami vycházejícími z motorů se staly požadovanými kondenzačními jádry, které úkaz zviditelnily. Poté, co se tyto kapičky zmrazily do ledových krystalků  se začnou zase časem odpařovat. Výsledkem je tato velkolepá podívaná.

A proč má tato oblačnost takovou podivnou spirálovou strukturu? Zřejmě se jednalo o průlet tryskového vojenského letounu, který svým manévrováním na obloze vyvolal tento zvláštní úkaz.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře