Jak jsme viděli „barevné prasátko“

25. prosinec 2014 | 06.00 |
› 

prasatkoZlaté prasátko patří v některých domácnostech k vánočním tradicím, které mají inspirovat především děti k dodržování štědrovečerního půstu. Kdo totiž vydrží celý Štědrý den se postit, uvidí navečer jako odměnu za své odříkání pověstné zlaté prasátko. My na své "barevné prasátko" čekáme i v jiné dny v roce, ale zrovna na Štědrý den se nám jej znovu podařilo uvidět.

Ke spatření tohoto, v naší domácnosti oblíbeného úkazu, je nutné, aby mezi 9. až 10. hodinou dopolední svítilo slunce. V některých ročních obdobích musí být navíc sluníčko natolik nízko nad obzorem, aby se svými paprsky protáhlo přes okna na chodbě a posvítilo nám přes dveřní kukátko dovnitř na stěnu. Na stěně  chodby se pak objeví barevné prasátko. Kukátko musí být samozřejmě otevřeno a nesmí se pak propásnout ten správný okamžik. Vždyť celý jev trvá jen několik minut.

Jde o barevnou vadu spojné čočky, která se nachází v kukátku dveří. Projeví se při ozáření čočky slunečním světlem. Ohnisková vzdálenost spojné čočky závisí na indexu lomu materiálu skla. Index lomu se však mění podle barvy dopadajícího světla (podle vlnové délky). Sluneční světlo je bílé světlo zahrnující různé vlnové délky a každá jeho složka (barva) se při průchodu čočkou láme poněkud jinak. Při průchodu čočkou s takovou barevnou vadou tedy dochází k rozkladu světla.

Nejblíže čočce leží ohnisko fialové barvy, nejdále je ohnisko červené barvy. Barevná vada se projeví jako neostrost obklopená mezikružím barev s duhovým zabarvením. Takovou chromatickou vadu lze ve fotoaparátech odstranit vhodnou kombinací spojných a rozptylných čoček z různých druhů skla.

 Na fotografii je naše barevné prasátko zaznamenané při průchodu listem kancelářského papíru.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře