Zpívající trubka

5. leden 2015 | 06.00 |

V hudebních nástrojích – trubkách, vznikají hudební zvuky foukáním sevřenými rty do nátrubku. V dutině trubky dojde k rozechvění sloupce vzduchu, přičemž v dutinách nástroje, které fungují jako rezonátor, vzniká podélné stojaté vlnění. V upravené rovné kovové trubce však může vzniknout zvuk i jiným způsobem – například zahřátím jejího konce nad plynovým kahanem.

Asi 50 cm dlouhou kovovou trubku rozezpíváme vložením jejího konce například do plynového kahanu. Po 10 sekundovém nahřátí začne trubka upevněná ve vertikální poloze vydávat po dobu 10 až 20 sekund hlasitý tón. Pokud trubku nahneme do polohy horizontální, zvuk zanikne.

Na videu je také naznačeno "přelévání" nějaké substance z trubky v poloze horizontální. Přitom zvuk zaniká. Po navrácení substance zpět do trubky a překlopení trubky do vertikální polohy zvuk opět vzniká. Vypadá to efektně, ale jistě tušíte, že se jedná pouze o dobře předvedený trik. Z trubky žádná důležitá substance (mimo ohřátý vzduch) neunikla. Přesto horký vzduch hraje v tomto případě podstatnou roli pro zpívání trubky.

Tajemství zpívající trubky spočívá v jejím vnitřním uspořádání. Nedaleko od spodního konce je v trubce upevněná kovová síťka. Tu nahřejeme plamenem na teploty více než 700 °C. Uvnitř trubky vzniká turbulentní proudění horkého vzduchu, při kterém vzniká zvukové vlnění. Když je trubka natočena horizontálně, pak k proudění vzduchu nedochází a zvuk nevzniká.

Podle délky železné trubky a vzdálenosti upevnění síťky od dolního konce k hornímu okraji má tón určitou frekvenci. Když je trubka delší, vydává nižší tón.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář