Sněhová větvička - sublimace kyseliny benzoové

4. leden 2015 | 06.00 |

Při likvidaci vašeho přírodního vánočního stromečku můžete vyzkoušet následující experiment, který vám zejména v období bez sněhu, může zlepšit náladu. Budeme potřebovat například větvičku z jedličky, zavařovací sklenici s víčkem a pak kyselinu benzoovou. Výsledkem experimentu bude zasněžená větvička.

Kyselina benzoová je aromatická jednosytná karboxylová kyselina. Dá se sehnat v drogerii či v lékárně. Za běžných podmínek má podobu bílého krystalického prášku. Jde o slabou kyselinu, která se používá spolu se svými solemi jako konzervační prostředek (E210 - 213) například v hořčici.

Na dno zavařovací sklenice nasypeme práškovou kyselinu benzoovou a vložíme do ní kousek jehličnaté větvičky. Sklenici uzavřeme víčkem a umístíme například nad lihový kahan. Tak nám vznikající benzoové páry ze sklenice neuniknou. Při pomalém ohřívání se sklo sklenice zahřeje natolik, že kyselina benzoová začíná sublimovat. To je změna z pevného přímo do plynného skupenství, aniž by látka prošla kapalnou fází. Kyselina benzoová má teplotu sublimace kolem 100 °C a teplotu tání 122,4 °C.
Po určité době se sklenice naplní výpary kyseliny benzoové. Pak ji přestaneme ohřívat a pozorujeme opačnou změnu skupenství – desublimaci. Na chladných stěnách sklenice a na větvičce desublimují vzniklé páry zpět na malé krystalky.

Tento experiment je docela efektní a můžeme si při něm vykouzlit "zasněženou" větvičku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře