Vypěstování velkého krystalu

10. únor 2015 | 06.00 |

Vypěstování pěkného, velkého monokrystalu vyžaduje především trpělivost a pak dodržení správného postupu. Krystaly mohou být vytvořeny z téměř libovolné soli, ale pro lepší výsledek doporučuji používat efektní modrou skalici (chalkantit – síran měďnatý). Ta se dá sehnat například v drogerii či ve vinařských potřebách. Je toxická, proto se používá k likvidaci řas v bazénech, k hubení škůdců v zemědělství či k impregnaci dřeva. Krystalizuje v trojklonné soustavě a krystaly mají krásnou modrou barvu. Netoxickou náhradou je vhodná kuchyňská sůl (chlorid sodný), která krystalizuje v krychlové soustavě.

Než se pustíte do výroby velkého monokrystalu je potřeba najít si vhodný zárodečný krystalek. Do vhodné zavařovací skleničky nasypeme sůl a přiléváme horkou vodu. Snažíme se o to, aby se veškerá sůl ve vodě rozpustila. Musí vzniknout nasycený roztok, kde se dalším přidávání soli tato už dále nerozpouští. A teď ten správný postup, na který se zapomíná. Základem je čištění roztoku filtrací a zabraňování vzniku nečistot, které by se do něj dostávaly například v podobě prachu ze vzduchu.

Roztok přefiltrujeme přes filtrovací papír, pak na dno sklenice přidáme trochu soli a vše necháme po několik dní v klidu. Na dně vzniknou první pěkné krystaly velikosti hrášku. Nyní roztok přefiltrujeme do druhé zavařovací sklenice a nožem trochu rozrušíme na dně vzniklé krystalky. Ze vzniklé hmoty si vybereme například pinzetou ten největší a nejhladší krystal. V případě toxické modré skalice je vhodné pracovat v latexových rukavicích a pak si také umýt ruce. Vybraný krystal upevníme na nit, kterou přivážeme přes otvor v zakrývacím kartónu k pásku kartónu. Na tento pásek můžeme nit v průběhu pěstování krystalu nit namotávat a měnit tak výšku krystalu ve stále stejném nasyceném roztoku. Kartónem je také roztok chráněn před prachem z okolního vzduchu.

Vlastní růst krystalu vyžaduje hodně času a trpělivosti. Chcete-li získat velmi hladký a krásný monokrystal, budete muset roztok přefiltrovat každé dva týdny, aby byl stále čistý. Pokud by byl roztok znečištěný, naroste nepravidelný, křivý krystal nebo se vytvoří polykrystal.

Po několika měsících naroste nádherný monokrystal. Jeho podobu si uchováme nejlépe tak, že jej po vytažení z roztoku osušíme hadříkem a ze všech stran postupně natřeme například bezbarvým lakem na nehty. Pak můžeme i s toxickým krystalem manipulovat holýma rukama.

Pěstování krystalů vypadá jako velmi zajímavý koníček.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře