V ČR dnes prudce klesá atmosférický tlak

29. leden 2015 | 20.30 |

tlakTaké se dnes cítíte nějak mizerně? Bolí Vás hlava nebo se vám špatně dýchá? Příčinou může být dnešní prudký pokles atmosférického tlaku. Atmosférický tlak je způsoben vlastní tíhou atmosféry. Atmosférický tlak však není stálý, ale na daném místě země kolísá kolem určité hodnoty. Měření hodnot atmosférického tlaku je důležité v meteorologii, protože změny tlaku a rychlost těchto změn umožňují předpovídat počasí. Například zvýšení atmosférického tlaku přináší obvykle pěkné slunečné počasí s malou oblačností, avšak pokles tlaku znamená zvýšený výskyt oblačnosti a s tím spojeného deštivého počasí.  Můj Goethův barometr začíná  dnes večer nestíhat.

Za normální hodnotu atmosférického tlaku je dohodou stanovená hodnota 101 325 Pa u mořské hladiny na 45° severní zeměpisné šířky při teplotě 15 °C a tíhovém zrychlení g = 9,80665 ms-2. Obvykle se však tlak udává v hPa (hektopascalech) a má běžné hodnoty v rozmezí zhruba od 990h Pa do 1030 hPa.

V současné době se nad Skandinávií nachází oblast velmi nízkého tlaku – tlaková níže. Ta ovlivňuje počasí u nás a díky ní nezvykle rychle dnes klesá atmosférický tlak. Pokud tomu bude tak i nadále, dojde k propadu tlaku až o 25 hPa během relativně krátké doby. V pátek 30. 1. 2015 by tak mohl dosahovat atmosférický tlak v ČR rekordně nízkých hodnot. Meteorologové odhadují, že by se atmosférický tlak během pátečního rána měl pohybovat v rozmezí neuvěřitelně nízkých 973 až 975 hPa. Možná by také mohl padnout i tlakový rekord z roku 1989. Tehdy byl v Čáslavi tlak přepočtený na mořskou hladinu (vyloučení vlivu nadmořské výšky) pouhých 967 hPa.

Tak rychlé a přitom velké poklesy atmosférického tlaku způsobují potíže především lidem s dýchacími problémy, kardiakům a zejména starším osobám. Vhodné je konzumovat potraviny s vyšším obsahem hořčíku (ryby, luštěniny, banány, fíky). Zejména kardiaci by se měli vyhnout solení.

Na dnešní fotografii je hodnota tlaku přepočítaná na hladinu moře změřená digitálním barometrem v meteostanice  981 hPa. Vedle položený Goethův barometr vlivem nízkého tlaku začal vypuzovat obarvenou vodu až do nejhornějšího rezervoáru. Do zítřejšího rána dám pod něj raději misku – co kdyby poprvé z něj voda vytekla ven?

Tlakové rekordy:
Absolutní tlakové maximum na Zemi bylo zaznamenáno na Sibiři dne 31.12.1968 - 1083,8 hPa
Absolutní tlakové minimum na Zemi bylo zaznamenáno v tajfunu Tip v Tichém oceánu dne 12.10.1979 - 870,0 hPa
Absolutní maximum na území bývalého Československa bylo zaznamenáno v Hurbanově - 1055,4 hPa

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší