Jak se bránit před německou elektřinou?

5. únor 2015 | 06.00 |

cepsNěmecká vláda se v roce 2011 rozhodla po havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima, že ukončí provoz svých jaderných elektráren do roku 2022. Jejich výkon by měly nahradit obnovitelné zdroje, zejména větrné elektrárny. Zatímco odstavované jaderné elektrárny (přes 8 000 MW) jsou v jižní části Německa, spousta větrných parků vyrostla v jeho severní části. A když na podzim zafouká pořádně vítr od moře, větrníky jedou naplno a Německem se nárazově šíří přebytek elektrické energie. Problémem však je to, že Němci nestíhají budovat adekvátní přenosovou soustavu. Vyrobený elektrický proud, který více než trojnásobně převyšuje momentální výrobu elektřiny v ČR, teče cestou nejmenšího odporu přes Polsko a naše území a může způsobit totální kolaps naší přenosové sítě – blackout.

Česká republika má zatím přenosovou síť, která přebytečnou energii dokáže distribuovat přes své území např. zpět do jižního Německa nebo do Rakouska. Z důvodu nařízení EU nelze na rozdíl třeba od ropy či plynu  účtovat poplatky za tranzit elektřiny z Německa do Rakouska. Náklady za distribuci tedy zaplatí české domácnosti. V ČR tvoří distribuce cca 30% ceny el. energie, např. Rakousku je to pouze 20%. 

Česká republika se tedy konečně zachová jako Polsko a než by ohrozila bezpečnost provozu přenosové soustavy, musí investovat miliardy do výstavby obřích transformátorů. V letošním a příštím roce by tak měly být instalovány dva transformátory celkem za 2,5 miliardy Kč v Hradci u Kadaně. Do roku 2024 se má proinvestovat na výstavbu každoročně neskutečných 4,5 miliardy Kč. Teprve pak by soustava mohla čelit nárazovému náporu energie a odmítavým postojům německých a rakouských provozovatelů přenosové soustavy o snížení výroby elektřiny v Německu a zvýšení výroby v Rakousku.

Budované transformátory musí mít pro potřebný tranzitní přenos až pětinásobný výkon než běžně používané transformátory v rozvodné síti. Nejedná se tedy o žádné drobečky, ale zařízení, která mají hmotnost stovek tun. Jejich výkon se musí rozdělit na více menších jednotek pro jednodušší transport na místo určení. Tím pak zase vzniknou větší nároky na prostor.

Tento typ transformátorů s řízeným posuvem fáze (phase-shifting transformer, PST) umožňuje změnou fázového úhlu regulovat toky elektřiny vedení ve větvi, ve které je zapojen. Omezení toku na jedné větvi oproti ostatním paralelním větvím soustavy způsobí přerozdělení toků (elektřina proudí cestou nejmenšího odporu), a přesouvá tak část toků na okolní méně zatížená vedení. Potřebují k tomu tři vinutí rozdělená do dvou nádob.

Zdroj obrázku: http://www.ceps.cz/CZE/Media/Stranky/FAQ.aspx

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak se bránit před německou elektřinou? davidhavel 05. 02. 2015 - 07:43
RE: Jak se bránit před německou elektřinou? modry* 06. 02. 2015 - 07:04
RE: Jak se bránit před německou elektřinou? zrzavejblazinek 14. 02. 2015 - 10:53