Částečné zatmění Slunce 20. 3. 2015

15. březen 2015 | 06.00 |

Jen aby bylo jasno či polojasno, nezbývá než si přát,  během dopoledne 20. března 2015. Po dlouhé době je tu opět příležitost sledovat z území České republiky částečné zatmění Slunce. Měsíci by se mělo podařit zakrýt až 73 procent slunečního disku. Bude se jednat o největší zatmění Slunce viditelné nad Českou republikou až do roku 2026.

V pátek 20. března začne Měsíc přecházet přes sluneční kotouč (podle vaší polohy v ČR) už v 9.35 hodin (Plzeň). Směřovat bude z pravého horního okraje směrem doleva přes horní polovinu slunečního kotouče. Mezi 10.43 až 10.50 bude zatmění vrcholit překrytím téměř tři čtvrtin slunečního disku směrem z horní části slunečního disku. Poté začne Měsíc zakrývat povrch Slunce čím dál méně, až v 12.01 zatmění zcela skončí pro pozorovatele na východě ČR.

Slunce se během zatmění bude nacházet poměrně vysoko nad obzorem. Zajímavostí tohoto částečného zatmění bude možnost sledování planety Venuše na denní obloze. Za příhodných podmínek by mohla být viditelná i očima asi 30° východně od Slunce zhruba ve stejné rovině. Měla by dosahovat jasnosti -3,9 magnitudy. Pozor však na přímý pohled na obloze do Slunce! Oči je nutné si chránit před přímým pohledem do Slunce speciálními brýlemi s fólií nebo svářečským filtrem stupně 13 a vyšším.

Za úplným zatměním Slunce by si pozorovatelé měli vyrazit do oblasti Severního moře na Faerské ostrovy či Špicberky. Někteří astronomové si vybrali ke sledování tohoto úkazu cestu dánské lodě společnosti Smyril Line.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře