Hrozí při zatmění Slunce blackout?

18. březen 2015 | 06.00 |

Letošní částečné zatmění Slunce může být docela problémem pro elektrickou přenosovou  soustavu některých států.  Například v severním Skotsku zakryje 20. března 2015 Měsíc až 98% slunečního kotouče.  Výkon všech fotovoltaických elektráren na evropském kontinentu je asi 90 tisíc megawattů, tedy asi jako 45 jaderných elektráren Temelín. Nejvíce solárních elektráren v Evropě je v Německu a v Itálii. Během kritické půlhodinové fáze největšího zakrývání a následného odhalování slunečního povrchu se v Německu solární produkce energie sníží z 17,5 GW na 6,2 GW a pak se opět zvýší až na 24,6 GW. To znamená, že během 30 minut se systém bude muset přizpůsobit rychlým změnám ve svém zatížení. Někteří energetici hovoří o možném totálním výpadku elektřiny - blackoutu

Na částečné zatmění Slunce se provozovatelé přenosových soustav předem připravují. Spolupracují spolu v rámci Evropské sítě provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav tak, aby provedli v případě vzniklých problémů na koordinovanou akci. Nebezpečí nechtějí podcenit, protože se nejedná o běžné poklesy výroby elektřiny ze solárních panelů například během zvýšení oblačnosti či situacím před západem slunce.

V případě velmi jasného počasí sníží podstatně svůj výkon masa solárních panelů v Německu, aby záhy najela na plný výkon. V závislosti na typu oblačnosti se může jednat o snížení výkonu třeba o 20 až 80%. Jakmile ale sluneční kotouč zakryje Měsíc, spadne výkon třeba i pod 5 %. Při naskočení plného výkonu německých solárních panelů se může celou Evropou valit nárazová vlna energie. Němci tuto energii rádi posílají přes naši přenosovou soustavu do Rakouska a Bavorska a tím ji silně přetěžují. 

Proto správci naší přenosové soustavy ČEPS a obchodníci s elektřinou počítají během tohoto jevu nejprve s poklesem výkonu 400 megawattů. Po přechodu Měsíce přes sluneční kotouč se během hodiny výroba nárazově zvedne o cca 900 megawattů. To je přibližně výkon jednoho bloku temelínské atomové elektrárny.

Vzniklé výkyvy výroby a spotřeby elektrické energie by měly vykrýt zejména vodní elektrárny s rychlým startem a také připravené tepelné elektrárny. Prý se uvažuje o spuštění nového paroplynového zdroje v Počeradech, který už dva roky zahálí, protože se výroba z něj nevyplatí. 

Odborníci s napětím očekávají předpověď počasí na tento den. Odstranění problémů vzniklých v souvislosti s částečným zatměním Slunce v ČR přijde distribuční společnost ČEPS za jasného počasí na jednotky milionů korun. Pokud bude zataženo, budou náklady minimální.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře