S cedníkem na částečné zatmění Slunce

20. březen 2015 | 20.00 |
› 

Částečné zatmění Slunce bylo dnes díky výbornému počasí krásně pozorovatelné z celého našeho území. I když nebylo úplné, přineslo celou řadu zajímavých zjištění.  Téměř 70 % zakrytí slunečního kotouče způsobilo podle našich školních měření pokles intenzity slunečního záření z 35 luxů až na 15 luxů. To že se setmělo, bylo viditelné i pouhým okem na okolní přírodě, která ztrácela barvy a začala získávat olovnatý nádech. Reagovali na to zejména svým zvýšeným řevem v parku právě hnízdící ptáci. Citelné však bylo ochlazení během největší fáze částečného zatmění. Teplota postupně klesla z 8,3° C až na 7,6 °C. Pocitově to bylo na přímém slunci hodně znát, že teplota neroste, ale postupně klesá. Ale největší překvapení přinesl cedník.

Při pozorování slunce přes speciální brýle a současném focení přes svářečské filtry jsem také vyzkoušel pozorování Slunce přes cedník. V žádném případně jsem se přes něj nedíval přímo na slunce, ale jeho kulaté otvory mi sloužily k promítání zatmění na podložku. Za normálních okolností by otvory cedníku procházelo sluneční světlo tak, že by na stínítku vznikly pravidelně osvětlené kruhové otvůrky.

Při částečném zatmění Slunce však na bílém papíru při vhodném natočení cedníku a zaostření na správnou vzdálenost od papíru, vznikly dobře viditelné srpkovité stíny. Bylo zde přímo patrné překrytí  slunečního kotouče Měsícem. Cedník mi v tomto případě posloužil k pozorování tohoto jevu v době, kdy na stromech ještě nejsou listy. V hustém lese, totiž při částečném zatmění slunce, procházejí sluneční paprsky mezi spoustou větviček a listů, které se pak na zemi promítají v podobě tisíců snímků vesmírného divadla.

srpky

srpky2

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře