Příliv století

21. březen 2015 | 10.35 |

V souvislosti s právě proběhlým zatmění Slunce se v západní Evropě také očekává další doprovázející jev – " příliv století". Očekává se na březích Atlantického oceánu v západní Francii. Rozdíl mezi výškou hladiny při odlivu a při přílivu zde má nabýt hodnoty téměř 15 metrů. Davy lidí proudí k turistické atrakci – klášteru Mont Saint-Michel. Zde při odlivu moře ustupuje až do vzdálenosti 13 km a ke klášteru se tak dá dostat po spojující silnici "suchou nohou". O víkendu však rekordní mořský příliv okolí památky zcela zaplaví a stane se tak z ní opět ostrov. 

Příčinou rekordního skočného přílivu je postavení Slunce, Měsíce a Země v jedné přímce, kdy Slunce a Měsíc působí na zemskou vodní plochu společně největší gravitační silou. Slapové síly Slunce jsou oproti měsíčním asi o polovinu slabší. Když Země, Měsíc  a Slunce jsou za sebou v jedné řadě, slapové síly obou těles se sčítají, příliv je největší a označuje se jako skočné dmutí. Takovýto "příliv století" se pravidelně opakuje po 18 letech. Velký příliv kromě astronomických faktorů také výrazně závisí na počasí. Největší příliv a odliv nastává v době úplňku a novolunní, ale zároveň i v době jarní a podzimní rovnodennosti. Když se oba dva zmiňované faktory sejdou, dochází k přílivu století, kdy se moře může vzdálit od pobřeží až 18 kilometrů. Ještě větším rekordním přílivovým vlnám letos brání vliv nízkého tlaku vzduchu v této oblasti. Přesto vítr dosahující rychlosti kolem 30 km/h bude napomáhat zvedání vln.

Zvýšené přílivové vlny čekají v Evropě na pobřeží Severního moře, v  kanálu La Manche a na nizozemském pobřeží. Ve Francii se rozsah přílivu označuje koeficientem od 20-120. Příliv století, který nastává 21. března dosáhne stupně 119.

Vysoký příliv zasáhne i břehy Austrálie a Kanady. V Kanadě je rekordním přílivem známý záliv Fundy s výškou přílivu až 20 metrů. Místa se stejnou dobou nejvyššího přílivu se nazývají izohachie.

Naopak v oblasti Skandinávie tak velký příliv nenastane. Třeba v Norsku bude rozdíl mezi hladinami při odlivu a přílivu pouhé 3 metry, protože je tam hluboké moře. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře