Dva muži s blesky - Show Lords of Lightning

20. duben 2015 | 06.00 |

Fyzikální experimenty jsou čím dál více provozovány na veřejnosti  umělci – performery. Show Lords of Lightning uvádí v úžas diváky, kteří zírají na to co, předvádějí dva muži, ze kterých po celou dobu přestavení srší blesky na všechny strany. Tajemstvím jejich úspěšného vystoupení je vysokonapěťový  transformátor, zkonstruovaný už v roce 1891 Nikolou Teslou. Tento vysokofrekvenční transformátor je tvořen dvojicí souosých vzduchových cívek s různými počty závitů tak, aby díky rezonančnímu principu na sekundární cívce vzniklo napětí stovek kilovoltů. Tesla s ním měl plány přenášet bezdrátovým způsobem energii na velkou vzdálenost, ale praktického využití v tomto směru nenalezl. Teslův transformátor se však stal oblíbeným konstrukčním objektem pro mnohé elektrotechniky a v neposlední řadě také pro umělce.

Performeři pro svá vystoupení používají dvě 2,2 m vysoké věže, vzdálené od sebe maximálně 5 metrů. Oba mají na sobě celotělový, kroužkový, kovový oblek se speciální helmou oddělující tvář od kovu, který je chrání před účinky vzniklých blesků a silného elektrického pole. Vhodným nasvícením modrým a červeným světlem představují dva různé elektrické póly či náboje. Nejprve z nich blesky srší na všechny strany, aby pak svou pozornost namířili proti sobě. Dochází pak mezi nimi k přeskokům až 4 metrů dlouhých bleskových výbojů nejprve z kovových rukavic a pak také z rohů na drátěných přilbách. Vybaveni kovovými tyčemi pak spolu svádějí pomyslné fantaskní souboje podobné těm ze sci-fi filmů s výraznými jiskrami.

Transformátor používá příkon 20 až 25 kW. Napětí, vzniklé při 5 metrových blescích má hodnotu kolem 3 miliónů voltů. Při tak extrémních hodnotách je nutné dbát také na bezpečnost diváků a jejich elektronických zařízení. Proto je požadována bezpečná vzdálenost minimálně 6 metrů.

Autorem show Lords Of Lightning je novozélandský elektrotechnik a experimentátor Carlos Van Camp. Podle něj největší nebezpečí nehrozí při samotné show, ale při práci se zařízením sloužícím při provozování show, kterými jsou kondenzázory. Ty se nabíjí až na 25 kV a tak je nutné je při přípravě zařízení do provozu úplně odpojit. Také je nutné sledovat povrchovou úpravu kostýmů, aby proud neprocházel přes lidské tělo. Kov je přece jenom lepší vodič a tak elektřina přes něj proudí ochotněji.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře