Neviditelná kádinka

15. květen 2015 | 06.00 |
› 

Index lomu látky je měřítkem toho, jak rychle se pohybuje světlo v materiálu, když přechází z jedné látky do druhé. Jde o poměr rychlosti světla ve vakuu a rychlosti světla v daném prostředí. Při přechodu světla z opticky hustšího prostředí o větším indexu lomu do opticky řidšího s menším indexem lomu, se paprsek světla láme směrem od kolmice. Naopak při přechodu z prostředí opticky řidšího prostředí do prostředí opticky hustšího dochází k lomu ke kolmici. S indexem lomu jdou provádět zajímavé pokusy.

Do větší skleněné kádinky vložíme menší kádinku ze stejného druhu skla. Při pohledu z boku obě skleněné nádoby dokážeme bezpečně od sebe odlišit. Do vnitřní kádinky pak začneme přilévat rostlinný olej, až začne z té vnitřní kádinky postupně přetékat do prostoru mezi kádinkami. Najednou se vnitřní kádinka začne směrem zespodu v oleji ztrácet. Nakonec úplným zalitím zcela zmizí!

Světlo prochází přes sklo vnější skleničky, olej, sklo vnitřní skleničky a znovu přes olej ven, protože při stejné hodnotě indexu lomu všech těchto látek nedochází k lomu světla. Světelné paprsky prochází přímo a rozhraní mezi jednotlivými látkami nejdou vidět. Podmínkou úspěchu tohoto experimentu je použití kádinek se stejným indexem lomu jako má rostlinný olej. Obvykle se pohybuje kolem 1,45.

 Pokud se pokus nezdaří, je nutné použít jiný druh oleje či skleněných kádinek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář