Jakou barvu mají šaty?

10. duben 2015 | 06.00 |
› 

Nedávno se internetem šířil snímek šatů, které si vyfotila jednadvacetiletá Caitlin McNeillová. Na fotografii se její šaty jedné skupině lidí jeví v barevné kombinaci bílo-zlaté, zatímco druhá skupina lidí je přesvědčena o modro-černé kombinaci.  Na její nekvalitní fotografii se se skutečně jevily šaty bílo-zlaté, na jiných snímcích stejných šatů však šlo o modro černou kombinaci. Co způsobilo tento optický klam?

Barvy, které vnímáme očima, jsou vždy posuzovány mozkem. Mozek si v dané situaci podle osvětlení daného objektu a pozadí za ním vyhodnotí, zda je barva modrá a pak posuzuje celou scénu jako tmavější. Když jsou naopak šaty ve stínu, pak mozek vyhodnotí modrou barvu jako stíněnou bílou a zmate ho to natolik, že tmavěšedý odstín posuzuje jako zlatý.

Celý problém vzniká už při zaznamenávání obrazu ve fotoaparátu. Ten si totiž s barvami tak jednoduše jako náš mozek poradit neumí. Musíme mu pomoci funkcí "vyvážení bílé", aby zachytil věrnější barevné podání. Jinak totiž scénu osvětluje sluneční světlo a jinak ta samá scéna vypadá při osvětlení žárovkou. Bílou stěnu si náš mozek ujasní jako bílou, fotoaparát má tendenci zesvětlovat tmavé objekty, a to kvůli automatickému měření expozice. Při vyvážení bílé je nutné, aby fotoaparát nejprve automaticky vyfotil bílý papír a pak za stejného osvětlení i papír černý. Pak si přizpůsobí svou expozici tak, že vnímá správně jednotlivé odstíny mezi nimi.

Při fotografování tmavých scén si je fotoaparát automatikou zesvětluje. Barevné vnímání vyfotografovaných šatů je pak ovlivněno okolními barvami. Dobře to ukazuje klam, kdy šedou barvu vnímáme jako modrou nebo žlutou barvu, protože náš mozek odečte barevnost okolí. Podobný princip funguje i u modro-černých šatů - náš mozek se zkrátka může nechat na první pohled zmást a modrou barvu šatů vyhodnotit jako bílou barvu ve stínu.

Pokud vnímáte šaty v kombinaci barev bíle-zlaté, váš mozek vnímá celou fotografii v protisvětle a ve stínu si ke scéně světlo navíc přidává.

Pokud tedy vnímáte šaty barvy modro-černé, váš mozek vnímá celou fotografii jako přesvícenou a tak si přebytečné světlo "odečítáte".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře