Nejkratší zatmění Měsíce

6. duben 2015 | 06.00 |

Po zatmění Slunce by mělo při nejbližším úplňku proběhnout zatmění Měsíce. U nás se tak díky nebeské geometrii zúčastněných těles nestalo a tak tento úkaz mohli pozorovat v sobotu 4. dubna 2015 obyvatelé západní části USA, oblasti Tichého oceánu až po Indonésii. Pozorovat je bylo možné na několika internetových stránkách pohodlně online,  a pokud jste to nestihli, pak je tady časosběrné video.

V tomto případě se však jednalo o vůbec nejkratší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Trvalo 4 minuty a 43 sekund. Úplné zatmění Měsíce nastává totiž v okamžiku, kdy vstupuje do stínu Země a přitom se nachází ve fázi úplňku. Zatmění však nenastává při každém úplňku, ale pouze, když je měsíční dráha nakloněna ve srovnání se zemskou zhruba o pět procent.

Fantastické barvy Měsíce v zemském stínu mu v tuto chvíli daly označení Blood Moon. Červený odstín je způsobený útlumem světla kratší vlnové délky (modré složky) v zemské atmosféře, která obsahuje nejrůznější znečištění. Protože nejvíce se láme odražené červené světlo, má Měsíc při zatmění narudlou barvu. 

Na okraji stínu se objevil i namodralý nádech označovaný jako tyrkysový jev. V roce 2007 jej poprvé vysvětlil americký klimatolog Richard Keen z Univerzity v Coloradu. Způsobuje jej vrstva zemského ozonu, která pohlcuje dlouhovlnnou část spektra slunečního záření a k Měsíci posílá jen modrý nádech. Patrnější je při zatměních pozorovatelných ze severní zemské polokoule, kde není zeslabená ozonová vrstva.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře