Anagyre – najdi si svůj keltský kámen

5. květen 2015 | 06.00 |

Anagyre je zajímavým rotujícím objektem, nad kterým se podivovali fyzikové, jakými byli třeba Wolfgang Pauli a Niels Bohr. Jeho název pochází z řeckého Ana (nahoru, zpět) a  gured (osevní postup), ale je známější pod názvem Rattleback (označil jej tak A. Moore z University of Michigan). V češtině je často nazýván jako keltský kámen. Na světlo světa se dostal přičiněním archeologů, kteří v 19. století zkoumali keltská a egyptská naleziště. Kámen roztočíme jednom směru a bude normálně rotovat. Pokud jej však roztočíme ve směru opačném, po chvíli se zastaví a začne kmitat, aby se zase začal točit opačným směrem. Vlastně porušuje zákon zachování momentu hybnosti. Také můžeme kámen na jednom jeho konci stlačit směrem dolů. Když jej uvolníme, roztočí se.

Tento paradoxní objekt připomíná svým tvarem polovinu elipsoidu. Má velmi speciální geometrii, takže se chová zvláštním způsobem během svého otáčení.  Přitom to, jak reaguje na působení síly, závisí na rozložení hmotnosti v tomto tělese. Jeho osy setrvačnosti se totiž neshodují s geometrickými osami souměrnosti. Jeho dvě hlavní osy setrvačnosti mají také velmi rozdílné momenty setrvačnosti. Moment setrvačnosti vzhledem k jeho kratší ose je mnohem vyšší než vzhledem k jeho delší ose setrvačnosti, protože hmota e rozložena dostatečně daleko od jeho kratší osy.

Zpočátku kámen má rotační kinetickou energii. Tato energie se díky jeho specifické geometrii převede na energii kmitavého pohybu. V důsledku svého rozkmitání získává pak opačný moment hybnosti a začne se otáčet opačným směrem než před tím. Energie kmitavého pohybu se přeměnila zpět na rotační kinetickou energii. Jeho záhadné chování bylo v minulosti několikrát podrobeno rozsáhlým vědeckým studiím.

Kameny se dnes vyrábějí z nejrůznějších materiálů plastem a sklem počínaje a vyleštěným dřevem konče. Asi nejzajímavější bude pro vás hledání takového kamene mezi oblázky, tak jako někteří lidé hledají své čtyřlístky pro štěstí. Trpělivým otáčením nalezených kamenů můžete ten svůj keltský kámen pro štěstí také najít.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře