Bolid nad Slovenskem zaznamenaný autokamerou

9. duben 2015 | 06.00 |

Velkou pomůckou astronomů se poslední dobou stávají  kamery, které mají řidiči nainstalované ve svých vozech. Zaznamenávají si často dopravní situace a v případě nehody mohou mít na své straně vhodný důkazní materiál. Jinou otázkou však v našem "právním" státě zůstává jeho právní využití, neboť  kamera data zaznamenává a tedy by měla její instalace podléhat i hlášení Úřadu pro ochranu osobních údajů. Ovšem, pokud si zaznamenáte během své cesty například dráhu letícího meteoru, může být tento záznam cenným důkazním materiálem pro lovce meteorů s rodokmenem. A tak se možná stane i v případě posledního zaznamenaného meteoru nad Maďarskem či východním Slovenskem.

V Košicích se totiž v neděli 6. dubna 2015 kolem 18:34 hodin podařilo zaznamenat pomocí zapnuté autokamery průlet velmi jasného meteoru. Dá se hovořit o bolidu, neboť se jevil jasnější jako planeta Venuše a svým průletem vzbudil všeobecnou pozornost.

Tento světelný úkaz pozorovali lidé už z Maďarska, odkud směřovala zřejmě jeho trajektorie v atmosféře. Kamera zaznamenala nad Košicemi najednou zjasnění meteoru, ale zda těleso celé shořelo v atmosféře nebo jeho úlomky dopadly někde na zem, nebylo dosud známo.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře