Dnešní den je o sekundu delší

1. červenec 2015 | 00.01 |

Kromě přestupných roků, kdy každý ví, že je nutné přidat k únoru den navíc, se někdy vkládají i přestupné sekundy.  Právě dnešní den  - 1. červenec 2015 je o 1 sekundu delší. Ve dvě hodiny v noci došlo k přidání sekundy a na displejích se objevil neobvyklý čas: 01:59:60. Vše se stalo pod dohledem organizace, která takovou změnu času předem plánuje -  Mezinárodní služby rotace Země.

Sekunda navíc je důsledkem postupného velmi pozvolného zpomalování rotace Země, kdy se vytvořený velmi přesný atomový čas musí srovnat právě s otáčením Země. Rotaci Země totiž ovlivňuje zejména gravitační síla Měsíce a s ní související slapové jevy či sopečná činnost spojená se zemětřesením. Zemská rotace se každý den zpomalí asi o dvě tisíciny sekundy, a když se rozdíl mezi astronomickým a atomovým časem nahromadí, Mezinárodní služba rotace Země oznámí zařazení vteřiny navíc.  Kvůli letnímu času nedošlo v ČR ke vložení sekundy přesně o půlnoci, ale právě ve dvě hodiny po ní.

Vkládání přestupné sekundy do atomového času začalo v roce 1972 a od té doby se sekunda navíc vložila po šestadvacáté.  S přechodem na nový čas měly v minulosti problémy některé linuxové servery, ale programátoři jsou na tento technický zádrhel předem připraveni. Problém často tkví v tom, že hodiny musí ukázat 60 sekund a ne jak se lidé domnívají, dvakrát po sobě 59 sekund.

Přestupná sekunda se v posledních letech obvykle vkládá na doporučení Mezinárodní služby rotace Země  (IERS) po 3 letech buď 30. června nebo 31. prosince. V minulosti to však bylo i v intervalech třeba polovičních.

Mezinárodní služba rotace Země uvažuje, že by mechanismus vkládání přestupné sekundy zrušila a nahradila jej jinou formou vkládání času. Rozhodnout o tom má její zasedání na podzim roku 2015. Nahradit by ji mohla dokonce přestupná hodina vkládaná jednou za 5 000 či 6 000 let. Vkládání přestupné sekundy je sice žádoucí z důvodu přesnosti měření času, ale zároveň docela nebezpečné v okamžicích, kdy daná změna času právě probíhá. I odborníci mají občas obavy o způsobení velkých problémů zejména v oblasti navigačního systému GPS či celých počítačových systémů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář