Odtokový vír

5. červenec 2015 | 06.00 |

Při vypouštění vany můžeme pozorovat odtokový vír. Jde o rotaci vody po spirále či v kruhu. Modelovat ho můžeme pomocí křivek, které jsou v každém okamžiku a každém bodě kapaliny tečné k víru rychlosti. Jsou to vírové čáry, které se vzájemně neprotínají. Když si představíme uvnitř kapaliny uzavřenou křivku, pak každým bodem této křivky prochází právě jedna vírová čára. Protože se vírové čáry neprotínají, je jimi ohraničen určitý prostor zvaný vírová trubice. Pořádnou vírovou trubici můžeme sledovat u vypouštění vodní nádrže Lake Texoma na hranicích amerických států Oklahomy a Texasu.

Stavba jedné z největších nádrží v USA Lake Texoma  začala v roce 1939 a byla dokončena v únoru 1944. Slouží k zadržování obrovského množství vody a chrání okolní území před záplavami. K jejímu úplnému naplnění došlo v historii několikrát: nejprve v roce 1957, pak až v roce 1990, dále v roce 2007 a v letošním roce dokonce hned dvakrát:  24. května 2015 a naposledy dne 18. června 2015. Z posledního masivního upouštění vody přelivem Denison je uvedené video, zobrazující obrovský vodní vír o průměru kolem 2,5 metru. Vír byl natolik silný, že okolo něj byly rozestavěny bóje, aby se k němu nepřibližovaly loďky, které by snadno mohl pohltit.

Za směrem rotace vodního víru není však často uváděná Coriolisova síla, která se výrazně uplatňuje ve větších měřítcích (cirkulace složek atmosféry, mořských proudů apod.). Podle tohoto jevu by zemská rotace způsobovala, že pohyb kapaliny například při výtoku z nádoby se stáčí na severní polokouli jedním směrem a na jižní směrem opačným. Coriolisova síla je však i v tomto případě o několik řádů slabší než další působící vlivy (tvar nádoby, umístění výtokového otvoru, počáteční turbulence při výtoku).

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře