Podvod se setrvačností

25. červenec 2015 | 06.00 |

Určitě znáte známý pokus se setrvačností předmětů na stole, které na něm zůstanou po rychlém stažení ubrusu dolů. Tento trik využívá Newtonův zákon setrvačnosti, jehož znění připomínám: Těleso setrvává v klidu nebo v pohybu rovnoměrném přímočarém, jestliže na ně nepůsobí jiná tělesa silou nebo jestliže jsou síly působící na těleso v rovnováze. Pokud na stůl položíme vhodný, hladký ubrus (beze švů nebo bez lemování okraje) a naskládáme na něj obvyklé rekvizity – talíře, příbory, skleničky, vázy můžeme se pokusit jeho rychlým trhnutím dolů o to, aby předměty zůstaly na svém místě na stole bez jakékoli újmy.  

Je vhodné si však tento trik natrénovat. Důležité je vhodné zvolení látky ubrusu a jeho položení na stůl, tak, aby jedna jeho strana visela ze stolu dolů. Ubrus je nutné oběma rukama stáhnout velmi prudce dolů tak, abychom s ním nenadzvedli a nepřevrátili tak či jinak nestrhnuli předměty na stole. Nejprve to zkoušíme pouze s ubrusem, pak teprve na něj klademe nerozbitné talíře. I při nejšikovnějším trnutí se některý z předmětů může pohnout, docela patrné to bývá vidět na kapalině nalité ve skleničkách na stole.

Předměty na ubrusu se řídí zákonem setrvačnosti – zůstávají na místě. Setrvávají v klidu, protože na ně nepůsobíme dostatečně velkou silou, aby se v uvedeném směru mohly pohybovat. Působí na ně pouze tíhová síla a co do velikosti stejně velká síla – reakce podložky (stolu).

Tento pokus inspiroval automobilku BMW k virálnímu videu, jehož smyslem bylo upozornit na své produkty prostřednictvím fyzikálních "znalostí" i za cenu nesmyslů. Reklama měla především upozornit na předvedení akcelerace jejich superbiku. K motorce byl přivázán k ubrus položený na dlouhé tabuli stolů s naskládaným jídelním servisem, včetně sklenic, váz či svícnů. Pokus byl úspěšný, motorka odstartovala tak prudce, že se podařilo ubrus ze stolu stáhnout dolů velmi efektně a bez toho, že by se na něm cokoli pohnulo.

A v tom má to video právě ten háček. Aby mohlo dojít ke stržení ubrusu, museli "experimentátoři" stůl dokonale vyleštit, aby jeho povrch byl pro ubrus dokonale hladký. Efektní trik však spočívá hlavně v drobném podvodu. Všechny předměty na stole jsou položeny na průhledné plastové fólii, která je připevněna zřejmě k zadní stěně stolu. Předměty jsou tak vlastně v neustálém klidu pevně spojeny s deskou stolu a ubrus je položen až pod ní.  Pak už jenom zbývá, aby se stahovaný ubrus někde nezaseknul a úžasný "trik" je na světě.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář