Jak vypadá Pluto ze sondy New Horizons?

14. červenec 2015 | 10.00 |

Dnes 14. července 2015 ve 13:50 hodin si to prosviští sonda New Horizons (Nové obzory) na své dráze nejblíže kolem trpasličí planety Pluto. Na Plutu nepřistane, ani nezaparkuje na jeho oběžné dráze, ale pouze proletí ve vzdálenosti 12 500 km. Přesto je to největší událost astronomické sezóny. Však se na ni sonda připravovala dlouhých 9 let a na její snímky Pluta se od průletu sond Voyager 1 a 2 těší snad všichni. Jenže dnes se jich ještě nedočkáme.

Teprve zítra kolem 3 hodiny ranní dorazí od vzdálené sondy signál k Zemi o tom, jak se podařil průlet kolem Pluta a jejího největšího měsíce Charonu. Pluto se totiž nachází v nepředstavitelné vzdálenosti 4,8 miliard km od Země a signál ze sondy k nám putuje rychlostí světla zhruba 4,5 hodiny. Sonda se pak odebere do stínu Pluta, aby odtud mohla zaznamenat zatmění Slunce a posléze si podobnou kompozici záběru vyzkouší i za Cháronem.

Družice však nemá dostatek energie, aby mohla kroužit kolem Pluta a jeho soustavy prstenců. Rychlostí 13,8 km/s si to nasměřuje dále do vesmíru do tzv. Kuiperova pásu za drahou Pluta. Na své palubě nese také popel objevitele Pluta Clyda Tombaugha, který zemřel v roce 1997. Stane se tak prvním "člověkem", jehož pozůstatky mohou opustit časem sluneční soustavu. Pokud technika neselže, pak se na Zemi můžeme dočkat v letech 2018 a 2019 dalších informací o tělesech v Kuiperově pásu.

Sonda New Horizons na své cestě k Plutu nezahálí, i když jí v období několika dnů před příletem k Plutu zahltily pokyny ze Země její hlavní počítač natolik, že musel být spuštěn záložní. Na základě dosud zaslaných informací ze sondy, byl určen průměr Pluta na 2370 km a Charonu na 602,4 km. Na pólu Pluta byla identifikována polární čepička tvořená zmrzlým dusíkem a metanem. Na povrchu Pluta byly detekovány nejrůznější útvary od kráterů počínaje přes liniové útvary až po útesy. V oblasti rovníku jsou dvě podlouhlé tmavé oblasti, které dostaly označení "velryba" a "kobliha" Pluto má načervenalou barvu, způsobenou zřejmě zmrzlým dusíkem a metanem.  Na Charonu převládá čpavek a vodní led, proto se dosud jeví barevně nevýrazný. Má na svém pólu tmavou skvrnu a jeho povrch pokrývají světlé krátery.

 Ke čtyřem malým měsícům, které se podařilo objevit prostřednictvím Hubbleova teleskopu, může sonda přidat další měsíce a možná i prstenec tvořený drobnými částicemi. O všech naměřených a nafocených detailech se však dozvíme až s více než 18 měsíčním zpožděním. Zaslání takového balíku dat trvá vesmírnou "poštou" dlouhou dobu a tak po zaslání těch prvních snímků si budeme na další muset ještě počkat. Ale určitě budou stát zato.

 Více detailů o cestě sondy k Plutu najdete zde: http://pluto.jhuapl.edu/


Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak vypadá Pluto ze sondy New Horizons? davidhavel 14. 07. 2015 - 11:17
RE(2x): Jak vypadá Pluto ze sondy New Horizons? fyzmatik 14. 07. 2015 - 12:37