Proč a čím se kropí v létě ulice?

27. červenec 2015 | 06.00 |

Vedro ve městě je v letošním létě k zbláznění. Dlouhodobě neprší a ani po krátké přeháňce nejde poznat, že pršelo. A tak do ulic některých měst vyjíždějí kropicí vozy.  I tam, kde to nebývalo nikdy zvykem, pomáhají s kropením silnic třeba místní dobrovolní hasiči. Proč se vlastně ulice v létě kropí?

Důvodů je celá řada. Začněme třeba těmi fyzikálními. Teplota rozpáleného asfaltu může dosahovat klidně i kolem 50°C. Asfalt je amorfní látka, která sice nemá určitou teplotu tání, ale postupně měkne a na prudkém sluníčku se začne měnit i na kapalinu. Při automobilovém provozu tak také dochází k jeho odtrhávání z vozovky a jejímu následnému ničení.  A to už nemluvím o potřísnění  pneumatik či celých karoserií aut asfaltem.

Pokropením silnice vodou dojde k jejímu odpařování.  Voda se na velkém povrchu silnice snadno vypařuje a tím odebírá teplo (skupenské teplo vypařování) silnici, kterou tak nárazově ochlazuje. Okolní ovzduší se při této činnosti příliš neochladí, jak si mnozí lidé myslí a s kropením ulic si to tak spojují. Spíše se dá hovořit o krátkodobém zvlhčení a pročištění vzduchu.

Přesto je kropení ulic pro kvalitu ovzduší prioritní. Dojde totiž ke smytí zvýšeného množství nahromaděného prachu z ulice do kanalizace. Tento prach obsahuje často karcinogenní  a alergické látky, způsobující v létě lidem celou řadu zdravotních problémů a komplikací.  Kropení zároveň pomáhá proti tvorbě přízemního ozonu.

Na základě hygienických předpisů a požadavků se tak prašnost v obcích má snižovat použitím pitné vody. Možná se vám to zdá být plýtváním této běžné a dnes už také drahé kapaliny, ale má to rovněž řadu důvodů. Předně se tak dá voda do cisteren rychle načerpat z dostupných hydrantů vodovodní sítě a nemusí se pro ni zajíždět ve velkých městech například k řekám či nádržím. Při sprchování ulic může dojít k potřísnění sprchovanou vodou (často i ve formě vodní mlhy) chodců, kočárků s dětmi, psů a podobně. Proto je žádoucí používání pitné vodya jak ukazuje úvodní video vody "recyklované".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář