Exploze melounu

2. srpen 2015 | 06.00 |

Také meloun patří mezi zajímavé fyzikální pomůcky, se kterými lze provádět spoustu nápaditých pokusů.  Začíná to už v obchodě při jeho nákupu důmyslným poklepáváním, které má zkušenému uchu odhalit díky vzniklému zvuku jeho zralost. Přitom zralé melouny se poznají i jinak: mají už suchou stopku, jsou pruhované, mají lesklý povrch s rovnoměrným tónováním do žluté barvy, při stlačení melounu oběma rukama to v něm  praská. Ideální tvar je kulatý a optimální hmotnost bývá do 3 kg.  Pro explozi melounu však potřebujeme meloun  poněkud protáhlejšího tvaru

Tento tvar volíme proto, aby na něm dobře držely gumičky, které na něj postupně začneme navlékat. Gumičky se snažíme navlékat přes sebe, pokud možno uprostřed melounu.Zpočátku se s tvarem melounu nic neděje, ale postupným navlékáním dostatečného množství gumiček dojde k jeho tvarové deformaci. Mnozí experimentátoři pak v dalších krocích navlékání gumiček, volí při sledování pokusu raději brýle.

Výsledek experimentu však dá na sebe chvíli čekat. Záleží na tvaru melounu a počtu použitých gumiček, aby jejich celková působící deformační síla meloun roztrhla. Někdy meloun před samotným rozthnutím začne viditelně praskat, jindy však exploduje velmi neočekávaně a dužina plná sladké šťávy se rozprskne na metry daleko.

Pokud vám na tento experiment nebude stačit počet gumiček, pak zvolte některý ze způsobů servírování melounu. Platí však základní hygienické pravidlo: před vlastním krájením melounu jej nezapomeňte důkladně omýt vodou, aby nedošlo při manipulaci s nožem ke kontaminování jeho dužiny od vnějšího povrchu. V některých zemích bývá při hnojení melounů používán obsah septiků. Nevyplatí se proto v obchodech kupovat už melouny "neznámým" způsobem rozkrájené.

V Číně se zase někteří farmáři melouny příliš hnojili přípravkem Forchlorfenuron, kterým byly melouny nadopovány natolik, že explodovaly samy od sebe už ve sklenících či na trhu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře