Padne v těchto dnech teplotní maximum?

8. srpen 2015 | 10.00 |

Meteorologové v těchto dnech s napětím čekají, zda bude pokořena hranice teplotního maxima vzduchu v České republice. Ten stále drží stanice Dobřichovice ze dne 20. 8. 2012 a má hodnotu 40,4 °C. Letošní souvislé horké počasí dává šanci, že tento denní rekord by nemusel odolat. Co však musí být splněno?

Předně do ČR musí stále proudit teplý vzduch, což je splněno. Díky tomu se výrazně a neustále prohřívá zemský povrch. Teploty běžně přesahují hodnoty 30°C, což bývá charakterizováno jako tropický den.

Další podmínkou je co nejmenší oblačnost. Mraky brzdí vzestup teplot a pokud by byla celý den obloha bez mraků, může to hrát důležitou roli při překročení teplotního maxima třeba i o důležitou jednu desetinu stupně Celsia. Naopak v noci oblačnost zabraňuje vyzařování tepla akumulovaného Zemí do vesmíru a teploty často neklesají pod 20°C. Pak nedochází k ochlazování vzduchu v přízemních vrstvách a nastávají tropické noci.

Důležitým faktorem, je pak umístění meteostanice. Pochopitelně, že se teplota vzduchu měří přesným teploměrem umístěným v meteorologické budce ve výšce 2 metrů nad zemí. Teploměr je umístěn ve stínu, dokonale chráněný před přímým slunečním zářením . Pod meteorologickou budkou by měl být travnatý povrch. Teploměr, který zaznamenává maximální teplotu se nazývá maximální teploměr. Podobá se konstrukčně rtuťovému lékařskému teploměru. Má zúžený průřez kapiláry nad nádobkou se rtutí. Ta pak proniká průřezem pouze při zvyšování teploty. Při poklesu teploty dojde ve zúženém místě k přetržení rtuťového sloupce a jeho délka v kapiláře pak určuje dosažené teplotní maximum. Po přečtení údaje se teploměr nastaví sklepáním. 

Okolí meteostanice rovněž hraje důležitou roli – zda se nachází uprostřed města (známé Klementinum v Praze), uprostřed zalesněné oblasti či v rovinaté oblasti.  Hodnotu teplotního maxima mohou ovlivnit nejrůznější mikroklimatické efekty dané lokality (okolní půda, tvar terénu či proudění vzduchu...).

Průběžný stav teplot vzduchu můžete sledovat orientačně na stránce se záznamy amatérských meteorologických stanic.

 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře