Domácí „klimatizace“

30. srpen 2015 | 11.00 |

Docela mě "baví" neotřelé nápady (internet je jejich bezedná studnice) a "kutilství", které tyto nesmysly uvádí v život. Posledním příkladem je domácí klimatizace, kterou si můžete vyrobit sami podle návodu zde. Spíše se dá hovořit o domácím ochlazovači, který se dal koupit v obchodním řetězci specializujícím se na dům a zahradu.

Nápad to je k nezaplacení, vždyť každý ví, že led než roztaje na vodu, potřebuje ze svého okolí dodat velké množství tepla. Konkrétně každý kilogram ledu o teplotě 0°C na to potřebuje asi 334 000 joulů. Stačí si tedy v mrazáku připravit odpovídající množství ledu (video ukazuje 5 dvoulitových PET lahví). Pokud má tento připravený led obvyklou teplotu -20°C, pak na ohřátí ledu na teplotu tání je nutné dodat teplo: Q = 2090 . 10 . 20 = 418 000 J a na jeho úplné roztátí: L =10 . 334 000 = 3 340 000 J. Celkem tedy  3 758 000 joulů. Samozřejmě, že pak se ještě roztátá voda z ledu ohřívá na teplotu místnosti.

Petlahve s namraženým ledem se vloží nejlépe do polystyrenové krabice s vyvrtanými otvory. Jedním do ní proudí vzduch z místnosti, který je od lahví ochlazován, a druhým otvorem má být tento chladný vzduch pomocí ventilátoru vháněn do místnosti.  Celý "chladící" systém má vydržet fungovat cca 4 hodiny. Problémem tohoto vynálezu je však jeho tragický výkon, který dokáže chladným vzduchem zásobovat po krátkou dobu jen malou část v místnosti. Ten nechladnější vzduch z něj jde, když je teplota ledu v petlahvích velmi nízká. Vychladit jednu místnost při teplotách přes 30°C vyžaduje příkon kolem 2000 W. A to takovéto zařízení rozhodně nemá.

Pokud však budete tímto způsobem ochlazovat vzduch v místnosti, kde máte mražák na výrobu potřebného ledu, dočkáte se efektu přesně obráceného. Mraznička vám samozřejmě bude odebrané teplo z vody potřebné na led vracet zpět do místnosti, kterou bude takto s větším výkonem ohřívat. Mraznička umístěná přímo v bytě, slouží jako topné těleso s výkonem cca 180 W. A to jak v zimě tak i v létě. Řešením by bylo možná vyrábět led v mražáku, který není propojen s místnostmi, ve kterých chceme takto vzduch ochlazovat. Samozřejmě, že musíme počítat s výrazně zvýšenými náklady na provoz mrazničky.

Pozitivem tohoto efektu je, že pokud je led vyrobený v petlahvích, nedochází k odpařování vody z petlahví a tím nedochází ke zvyšování vlhkosti vzduchu v místnosti. To by bylo pro pocit vnímání okolní teploty velmi nepříjemné.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.5 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře