Pondělní zatmění Měsíce v superúplňku

24. září 2015 | 06.00 |

Prodloužený víkend vyvrcholí  v pondělí 28. 9. 2015 úplným zatměním Měsíce. Museli jsme si na ně počkat téměř 4 roky a tak doufám, že tentokrát bude počasí příznivé a budeme si je vychutnávat po celou jeho dobu trvání.  A to by mělo být více než hodinu.  Tak si nezapomeňte brzy ráno přivstat.  

Samotný východ Měsíce v souhvězdí Ryb bude impozantní. Objeví se nad jihozápadním obzorem a než se začne ukrývat do zemského stínu, bude se nám jevit nepřirozeně velký. Na své dráze kolem Země prochází  ve 3:47 hod totiž ve vzdálenosti "pouhých"  356 876 km. Ve srovnání s objekty na obzoru způsobí tento optický klam zdání, že je Měsíc nepřirozeně velký až o 14 % větší než obvykle. V tomto případě se hovoří o tzv. superúplňku, kdy je Měsíc ve fázi úplňku v tomto kalendářním roce největší.

Vlastní schovávání Měsíce do polostínu nastane už krátce po 2. hodině ráno, částečné zatmění začíná po 3. hodině ranní a začátek očekávaného úplného zatmění bude ve 4:11 hodin.

Maximální fázi zatmění můžeme pozorovat ve 4:47, aby se pak Měsíc vynořil kolem 6:28 minut. Jeho zbarvení se bude během zatmění postupně měnit přes hnědou možná až k červené barvě. Rozhodne o tom lom slunečního světla při průchodu atmosférou a zejména množství rozptýlených nečistot v zemské atmosféře.

Neprospěte tento výjimečný astronomický úkaz, vždy další srovnatelné zatmění Měsíce nastane prý až v roce 2033.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář