Objev tekoucí vody na Marsu!

28. září 2015 | 20.00 |

Když NASA v neděli 27. 9. 2015 zveřejnila pozvánku na svou tiskovku s názvem "Tajemství Marsu rozluštěno" vyrojilo se hned několik spekulací. Od objevu mimozemské civilizace, přes objev mikrobiálního života až po důkazy tekoucí vody. Tekoucí vody? Na Marsu, kde se celou dobu věřilo, že zde voda díky nízkému tlaku v atmosféře nemůže existovat v tekuté formě?  A přece je to pravda.

Důkazy o tekoucí vodě na Marsu přinesly 4 roky staré snímky pořízené sondou Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Vědci je podrobili spektrální analýze a konstatovali, že ve svazích nejsou viditelné strouhy pouhými pozůstatky tekoucí vody v dávné minulosti, ale i v současné době se aktivně mění.  

Nejedná se o koloběh vody v podobě, který známe na Zemi.  Voda zřejmě proudí pod povrchem Marsu a v teplejším období prosakuje i na povrch. Koryta v kopcích viditelně ztmavnou a jsou v nich patrné změny.  Tento jev je patrný už při teplotách kolem -23°C, kdy po stěnách kráterů mohou stékat proudy vody do jezírek, která ovšem vysychají. I při tak nízkých teplotách může být voda tekoucí, protože obsahuje extrémní množství soli. Sůl u vody snižuje její teplotu tání na Marsu podobně jako na Zemi, kde s ní silničáři solí zasněžené silnice.  Dokladem pro slanou vodu jsou rovněž už dřívější objevy hydratovaných solných nerostů nalezených na svazích některých kráterů.

Pro vědce to znamená možnost, že by se na Marsu mohla vyskytovat některá z forem života.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře