Podivné chování míče Jabulani

8. srpen 2010 | 06.00 |

Vzpomínáte si na ty  šílené góly, které dostali gólmani na MS ve fotbale ze vzdáleností přes 25 metrů? Vypadalo to tak, že neumí chytat. Mnohdy také radši vyrazili míč rukou než  by ho chytili. Na vině byl nový fotbalový míč Jabulani vyrobený firmou Adidas, která od roku 1970 dodává míče pro fotbalové mistrovství světa. V jazyce zulu znamená slovo jabulani oslavovat. Fyzikové tento míč podrobili testům, ze kterých vyplývá, že oslavovat není příliš co.

Jabulani je složen z 8 kulovitě prohnutých dílů spojených bez šití a byl vyroben s úmyslem, aby padalo více gólů. Jako první testovali nový míč japonští fyzici ve větrném tunelu a získali důkazy, že se skutečně míč pohybuje mnohem nevyzpytatelněji než jeho předchůdce.

Podle výrobce je míč perfektně kulatý s odchylkami menšími než 0,2 mm. Podle fyziků jsou aerodynamické vlastnosti míče Jabulani podobné hladkému dětskému gumovému míči z hračkářství přesto, že míč má v sobě drážky. Míče s hrubším povrchem jsou totiž při letu vzduchem stabilnější, jako například golfové. Hrubší povrch vytváří při letu velkými rychlostmi kolem míče turbulence, které ho stabilizují. Dalším problémem je rotace míče. Na rotující míč působí Magnusův efekt a ten je podle fyzikálních měření u Jabulani velice nestálý. Způsobuje tak nepředvídatelné zatáčení míče.

I speciální test amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) potvrzuje, že tento "dokonalý míč", který byl sice vyhlazen v aerodynamickém tunelu, se při vyšších rychlostech deformuje a zcela tak ztrácí směr. Vědci ve spolupráci s fotbalisty zjistili, že při rychlosti větší než 70 km/h (touto rychlostí létají přímé kopy a střely z dálky),  začíná být míč zcela nepředvídatelný. Stabilitě letu nepřidá ani jeho ultralehká hmotnost 440 gramů.

Nevyzpytatelné vlastnosti získal také míč v nadmořské výšce jihoafrických stadionů, z nichž se většina nachází v nadmořské výšce přes 1000 m.

Míč Jabulani se tak spíše chová jako při baseballu, kde nadhazovači využívají i speciální švih (knuckleball),  při němž konečky prstů dají míčku rotaci, která ztěžuje pálkařovi odhad letu. Nadhoz je pak pomalý a náhodně plachtící ve vzduchu. Proto také fotbaloví brankáři na MS v JAR často zareagovali jako baseballoví pálkaři.  Místo chycení jej pouze reflexivně vyrazili před sebe a z těchto situací pak padaly góly. A tak míč nemají příliš fotbalisté v oblibě, způsobuje časté chyby při nepřesných přihrávkách a nakonec s ním padá i méně gólů ze hry i ze standardních situací.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.33 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře