Svíčka s měnící se barvou vosku

24. prosinec 2015 | 06.00 |

Asi před rokem jsem dostal jako dárek svíčku ve skleněném obalu. Dlouho jsem ji měl položenou na okně v papírovém obalu a čekal na vhodnou příležitost si ji zapálit. Ta nastala v okamžiku, když v učebně fyziky nám celý den "řádili" chemici a ani po 4 dnech od jejich experimentování se nepodařilo místnost od vzniklého smradu vyvětrat.  Zapálená svíčka měla kromě krásné atmosféry  vytvořit i vůni, která by provoněla místnost. Po zapálení knotu svíčky se však rozsvítil i vosk a svíčka začala plynule měnit barvy. A v hlavě se mi začaly rojit otázky – jeden fyzikální problém za druhým.  Přijít na to, jak svíčka funguje, aniž bych ji rozložil.

Co způsobí, že se rozsvítí i vosková hmota svíčky?  
Vosk byl postupně prosvětlován fialovou barvou, která během času plynule přecházela přes modrou do červené. Změny barvy se neustále opakovaly. Pod voskem tedy musí být ukryty  LED diody, které světlo vydávají. K tomu, aby fungovaly, je tam zřejmě ukryta nějaká malá knoflíková baterie jako zdroj.

Co způsobí, že se ve svíčce LED diody rozsvítí?
Na svíčce není žádný vypínač, kterým by se elektrický obvod s diodami pod voskem zapnul. Diody se rozsvítí po zapálení knotu svíčky.

Skutečně se musí zapálit knot svíčky?
Překvapivě nemusí. Stačí se zápalkou ke knotu pouze přiblížit a aniž knot chytne, diody dole ve vosku se rozsvítí.

Je nutné k rozsvícení LED diod teplo uvolněné z hořící zápalky či z hořící zápalky přiblížené ke knotu? Pokud budete hořící zápalkou šmejdit kolem knotu, dojde k rozsvícení diod pouze v okamžiku, když se bude nacházet nad knotem. Hořící zápalka umístěná mimo svíčku nezpůsobí rozsvícení diod. Pokud přiblížit ke knotu například pořádně nahřátý hřebík nad plamenem, k rozsvícení diod nedojde. Zkoušel jsem svíčku nahřívat a roztopit vosk okolo knotu, aniž bych ho zapálil a ani v jednom případě se obvod nesepnul. Teplo tedy nesní spouštěčem elektrického obvodu.

Co tedy způsobí rozsvícení diod? Je to světlo?
Pokud svíčku přiblížíte k rozsvícené spořivé žárovce, tak k zapnutí světelného obvodu s diodami nedojde. Stejně tak se stane při přiložení baterky s LED diodami nad knot nebo LED světla.

Sehnat žárovku v naší domácnosti je v dnešní době docela problém. Ale výsledek s ní stál za to. Vosk s víčky se rozzářil barevným světlem z diod při rozsvícení žárovky nad knotem.

Způsobí rozsvícení diod také něco jiného než žárovka či plamen?
Zkoušel jsem laserové ukazovátko, ale ani jeho pečlivým šmejděním v celém okolí knotu nedošlo k rozsvícení diod. Co takhle vzít si ovladač z televize a posvítit si shora na vosk z bezprostřední vzdálenosti.  A ejhle – při vhodném nasměrování do určitého místa vedle knotu došlo k rozsvícení diod. Infračervené záření vydávané dálkovým ovladačem způsobí rozsvícení diod. Svíčka funguje na dálkové ovládání ....  

Jenže, jak se infračervené záření dostane přes vosk k obvodu s diodami?  
Nová svíčka má pořádnou vrstvu vosku a žádným prosvětlováním svíčky zezdola, zboku ani z větší vzdálenosti shora, k rozsvícení diod nedochází. K sepnutí obvodu dojde k přiblížení zdroje infračerveného záření k určitému místu ve vosku vedle knotu. Při podrobném prozkoumání, z tohoto místa maličko vyčnívá nějaký drátek nebo snad plastové vlákno? Často si toho mnozí nevšimnou, protože je toto místo ukryto v roztátém vosku a při hoření knotu zaniká v plameni svíčky.

O co se jedná? Je to drátek?
Nedoporučuji za to tahat, aby nedošlo k poškození mechanismu svíčky, protože se jedná o optické vlákno. Prostřednictvím úplného odrazu světla se infračervené záření šíří "světlovodem" optického vlákna k citlivému fotorezistoru, který na něj reaguje a sepne obvod. Při odhořívání knotu dochází rovněž k nenápadnému odhořívání optického vlákna.

Záhada je objasněna.Docela se divím, že svíčka po roce stráveném na okně s intenzivním slunečním světlem zejména v létě, ještě svítila. Takové umístění svíčky bych s ohledem na zjištěné skutečnosti příště zřejmě nevolil. Svíčku bych skladoval ve tmě.

Ještě mě docela zajímá, jak to dopadne při úplném dohoření svíčky a co konkrétně se pod voskem objeví.

A tak jdu svíčku zapálit a vám přeji příjemné Vánoce a prožití dalšího roku obohaceného o nové a nové fyzikální "záhady".

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.29 (7x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Svíčka s měnící se barvou vosku davidhavel 27. 12. 2015 - 20:39
RE(2x): Svíčka s měnící se barvou vosku fyzmatik 17. 01. 2016 - 11:06