Co jsou to multifokální brýle?

8. prosinec 2015 | 06.00 |
› 

Řada lidí kompenzuje svůj špatný zrak jednoohniskovými brýlemi. Jsou -li krátkozrací, pak potřebují brýle s rozptylkami, aby ostře viděli vzdálené objekty. Menší skupina lidí je dalekozrakých. Tito vidí dobře do dálky, ale aby si pohodlně přečetli text v knížce, potřebují v brýlích spojky. Přibližně po 45. roku věku však začíná mít oko akomodační problémy a začíná nezaostřovat  při čtení. Jde o věkem přirozený proces, který bychom neměli zaměňovat s předchozími refrakčními poruchami. Tato vada se nevhodně označuje jako stařecká vetchozrakost, lékaři ji odborně nazývají jako presbyopie. Příčinou bývá kromě únavy akomodačních svalů také i změna pružnosti oční čočky, která mění svou optickou mohutnost. Usazují se v ní látky bílkovinné povahy, které pružnost čočky snižují. Pro mnohé lidi vyvstává nutnost používání dvou brýlí: na blízko a do dálky. Nebo to lze řešit i jinak – multifokálními skly.

Multifokální skla nahrazují dříve používaná bifokální skla, která mají v dolní části vybroušenou plochu, přes kterou oko sklouzne pohledem dolů a ostře vidí psaný text. Na čočkách je patrná horizontální čára, která esteticky nevypadá dobře. Tato bifokální skla jsou používána na základě 200 let staré technologie. Bifokální skla  umožňují ostře vidět buď do dálky nebo na blízko, ale nejsou uzpůsobená pro vidění na střední vzdálenost.

Multifokální skla se začala objevovat už v 80. letech minulého století a další vývoj výrazně zlepšil jejich kvalitu. Používají se takzvané progresivní čočky,  kde se plynule mění dioptrická hodnota bez viditelného přechodu. Zaručují ostré vidění na všechny vzdálenosti – z blízka až do dálky. Zpočátku vývoje těchto skel byl  v těchto  čočkách pouze úzký koridor, ve kterém oko mohlo plynule a přitom sledovat objekty ve své blízkosti až po ty nejvzdálenější.

Postupně se vývojem tento koridor začal rozšiřovat na horní straně skel, pak i do střední části čočky. Vždy se však na čočkách nacházejí oblasti, přes které oko nevidí úplně ostře, ale na to si při používání zvykne a dívá se skrz čočku v místech, kde je to pro používání vhodnější. Při čtení se oko dívá spodní částí skla, zvedáním očí se průběžně zaostřuje na narůstající vzdálenost pozorovaných objektů. V praxi se upravuje na čočce buď její pření stěna nebo u některých technologií je progresivní kanál vybroušený na zadní ploše čočky a zajišťuje tak mimořádně široké zorné pole a kvalitní pohled na všechny vzdálenosti.

Díky používání multifokálních čoček nemusí lidé používat více brýlí na různé vzdálenosti a střídat je. Jejich nevýhodou je, že si na ně musíte postupně zvyknout. Doba adaptace na multifokální brýle je ovlivněna několika faktory (pokud jde o Vaše první multifokální brýle bude pravděpodobně delší než když jste už multifokální v minulosti měli) a je od jednoho dne až po 3-6 týdnů. Větší nevýhodou je jejich vyšší cena. Řada očních optik je nyní nabízí v nejrůznějších akcích, kdy si za stejnou cenu můžete pořídit dvoje sady čoček (s různým barvením a různým použitím). Vyplatí se však investovat do širšího zorného pole, pak postačí jedny brýle na celodenní používání.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář