Dnešní noc rozzáří meteorický roj Geminidy

14. prosinec 2015 | 17.45 |

Během dnešní noci ze 14. prosince na 15. prosince 2015 nás čeká velká noční podívaná. Noční oblohou si to budou svištět částice meteorického roje Geminidy. Pokud bude jasná obloha, pak letošní pozorování "padajících" hvězd by mělo mít ideální podmínky.  Pozorování totiž letos neruší svit Měsíce, který ve fázi 3 dny po novu zapadá už večer. Během celé noci můžete napočítat za ideálních podmínek až tisíc skutečně zářivých meteorů.

Geminidy zdánlivě vylétávají ze souhvězdí Blíženců – odtud je také jejich latinský název. Toto souhvězdí se na obloze objeví po 19. hodině nízko nad severovýchodním obzorem a postupně bude směřovat  východním směrem a stoupat nad obzor.

Geminidy byly pozorovány od roku 1862. Jejich aktivita v průběhu posledních desetiletí výrazně zesiluje a je možné je sledovat v rozmezí od 7. do 17. prosince. Maximum roje nastává mezi 14. a 15. prosincem. Zářící stopu způsobují velmi maličké ledoprachové částice patrně uvolněné z planetky 3200 Phaethon. S rychlostí 34,6 km/s vlétají do atmosféry Země, kde se dokážou výrazně rozžhavit do nejrůznějších barev – například modrozelené, žluté či běžnější bílé. Díky tomu, že částice pronikají velmi hluboko do atmosféry, je jejich světelná stopa velmi výrazná. Na zemský povrch však nedopadnou.

Aktivita letošního roje je znát už od 7. prosince, kdy Země začíná procházet proudem meteoroidů. Ideálním termínem pro sledování právě dnešní druhá polovina noci. Po půlnoci vyhledejte vysoko nad východním obzorem dvě výrazné hvězdy ze souhvězdí Blíženců – Castora a Polluxe. Tady je radiant meteorického roje. Geminidy však můžete spatřit po celé obloze a mělo by jich být až kolem 100 za hodinu.

Pokud dnešní ideální noc promeškáte, pak to můžete zkoušet i následující až do 17. prosince. Měli by jste si najít výhled s nerušeným obzorem od světelného znečištění měst a počkat na vhodný okamžik, kdy obloha nebude pokryta oblačností.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře