Znáte poradnu, která zná odpověď na každou otázku? Zapamatujte si www.poradte.cz Určitě se vám bude hodit.
Camera obscura na zámku v Miloticích

Camera obscura na zámku v Miloticích

4. leden 2016 | 06.00 |
› 

milotice5V parku milotického zámku nacházejícího se asi 12 km severně od Hodonína najdete zajímavý fyzikální exponát. Nenápadný dřevěný domeček má na své bílé stěně nápis Camera Obscura. Po mnoha stěhováních byl tento domeček usazen v rohu parku tak, aby nepřekážel turistům, kteří si chtějí vyfotit boční stranu zámku. Často však mnozí fotografující neví, že právě v tomto domečku pořídí v dnešní digitální době zajímavou fotografii zámku a ještě pochopí princip optického zobrazení ve fotoaparátu.

Pokud je otevřený milotický zámecký park a odpoledne svítí slunce, je ideální příležitost otevřít dvířka domečku s názvem  Camera Obscura. Vevnitř se posadíte se na lavičku a zavřete za sebou dveře, ve kterých je v ocelovém plechu vyvrtán otvor o průměru asi 2 cm. Otvorem zvenku se do temné místnosti šíří světlo a za chvíli (až si oči na tmu zvyknou) se na zadní stěně začne objevovat obrys zámku. Obraz se postupně zostřuje a za vhodného slunečního svitu začnete na obrazu rozeznávat i detaily stěna a oken zámku či kolem procházející lidi.

milotice2                                    milotice1            

Pochopitelně, že obraz vzniklý na stěně v dírkové komoře je krásně barevný a nemělo by vás překvapit, že obraz je převrácený, skutečný a zmenšený. Sedíte uvnitř pomyslného fotoaparátu.

milotice4

milotice3

Camera Obscura neboli dírková komora, patří k nejstarším optickým zařízením, která předcházela vynálezu fotoaparátu. Její princip znal už kolem roku 350 př. n. l. Aristoteles.  Dříve byla tato temná komora využívána malíři, kteří si předlohu obrazu pomocí otvoru ve skříňce promítali na své plátno, aby jej pak snadno obkreslili. Později jim k tomu pomáhala i dodatečná konstrukce se zrcadlem, jehož pomocí se obraz odrážel na průsvitný papír položený na skleněné desce na skříňce.  Navíc se do otvoru zasazovala vhodná čočka, což zvýšilo jas promítaného obrazu.

Během 19. století vznikaly Camery Obscury jako temné místnosti určené k pozorování obrazů pro zábavu i poučení po celé Evropě, ale u nás byla dlouhou dobu známá pouze jedna – na Radniční věži  ve Znojmě. Za slunných dní tu obrácený obraz města promítá průvodce na bílou vnitřní zeď zatemnělého ochozu věže přes škvíry v okenicích.

Milotická Camera Obscura je otevřená a přístupná takřka celoročně. Zajímavý obraz zámku v ní může sledovat najednou asi 6 až 8 osob.  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 3 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře