Rekordní vítr v letových hladinách nad Českem

1. únor 2016 | 18.00 |

V letové hladině dopravních letadel se v minulých dnech proháněl pořádný vítr. Ve výškách  od 8 do 12 km běžně vítr dosahuje rychlosti mezi 70 km/h a 100 km/h. Na přelomu ledna a února to však bylo až 300 km/h. Co bylo příčinou tohoto vichru?

Tento poměrně vzácný meteorologický jev je způsoben výraznými teplotními a tlakovými rozdíly v různých vrstvách atmosféry nad naší republikou. Na konci víkendu přecházela přes střední Evropu studená fronta, kterou doprovázely při zemi nárazy větru o rychlosti až 30 metrů za sekundu. Teplý vzduch se dostal do velké výšky, zatímco ten studený se tlačil na poměrně malém prostoru pod ním. Došlo k výraznému proudění vzduchu ve vyšších nadmořských výškách, které ovlivnilo lety letadel. Převažovalo totiž proudění v jihovýchodním směru a proto letadla, letící v protisměru byla tímto větrem výrazně zpomalována. Výsledná rychlost letadla totiž vznikne jako rozdíl vlastní rychlosti letadla a rychlosti větru, který proudí opačným směrem, případně se vektorově skládá v rovnoběžníku rychlostí. Letadla díky tomu mohla nabírat zpoždění, spotřebovala více paliva, ale také mohla překonávat výrazné turbulence.

Toto tryskové proudění označované jako jet stream je nad Českou republikou docela unikátní jev. Nachází se totiž obvykle v jiných zeměpisných šířkách. Rychlost větru nad Prahou ve výšce 12 km nakonec dnes v noci dosahovala hodnot přes 320 km/s. Běžné hodnoty jet streamu však jsou i kolem 700 km/h. Jet stream byl objeven piloty během 2. světové války a piloti jej často využívají při letu v jeho směru. Tím lze docílit úspory paliva a také času letu. V opačném směru  je tento jev nežádoucí a  piloti se mu snaží vyhýbat i z toho důvodu, že v jeho okolí jsou zvýšené turbulence.

Rychlost větru v těchto výškách můžete sledovat například tady a zde.
Přesnější data jsou k dispozici po naklikání správného data (2016-02-01 00:00 UTC).  

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář