Jak zviditelnit magnetické pole fólií FLUX

8. únor 2016 | 06.00 |

V okolí magnetu se nachází na první pohled neviditelné magnetické pole, které se svým silovým působením projevuje na okolní tělesa z feromagnetických látek. Magnetické pole se dá nejrůznějším způsobem zviditelnit. Kolem magnetu lze rozestavit malé magnetky, které se v něm natočí podle magnetických indukčních čar. Asi nejznámějším způsobem, jak zviditelnit magnetické pole, je použití železných pilin, kterými posypeme papír položený na magnetu. Dalším způsobem, jak zkoumat magnetické pole jakýchkoliv magnetů, je použití speciální FLUX senzorové fólie.

Fólie je k sehnání už v našich internetových obchodech, kde prodávají produkty s magnety. Prodává se obvykle ve čtvercovém tvaru o stranách 75x75 mm (větší varianty jsou 150 x 150 mm, či 300 x 300 mm). Jde o speciální velmi tenkou, až průsvitnou zelenkavou fólii. Obsahuje velmi malé částice niklu v rosolovité suspenzi, vzdáleně připomínající tekuté krystaly. Nikl patří mezi výrazné feromagnetické látky, které reagují na magnetické pole a d

Když pod fólii umístíme magnet, dojde k jejímu ztmavnutí v místech, kde jsou magnetické indukční čáry kolmé na fólii. V oblastech, kde jsou tyto čáry rovnoběžné s fólií, fólie zesvětlá.

Zkoumáním magnetů položených pod fólií lze zjistit, že klasické magnety mají na svém konci jeden z magnetických pólů – severní či jižní.

Složením nejrůznějších skupin (například neodymových) magnetů lze zviditelnit jejich zajímavé magnetické pole. Po oddálení fólie od magnetů, chvíli trvá její zmagnetování a vzniklý obrazec hned tak nezmizí. Dá se však průběžným posouváním nad magnetem opakovaně průběžně používat.

flux folie


V mnoha domácnostech drží na ledničce nejrůznější papírky reklamní dětské magnetky známé například z víček od jogurtů. Při podrobnějším zkoumání jejich magnetického složení je patrné, že strana, která je drží připnuté ke kovové desce ledničky, není tvořena pouze jedním pólem. Nachází se zde malé, navzájem rovnoběžné, velmi úzké pásy, jejichž magnetické póly se střídají. Tím je docíleno, aby i takto jednoduchý, tenký a slabý magnet držel lépe, než kdyby měl na své celé ploše pouze jeden magnetický pól.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář