Ohniví vířiví ďáblové

22. únor 2016 | 06.00 |

V americkém Missoury řádil v uplynulých dnech velký stepní požár, který ničil hektary vegetace. Během typického obrovského žáru vznikl pozoruhodný záznam zachycující oheň ve vzácném úkazu, který bývá nesprávně označován jako ohnivé tornádo. V přírodě se s ním setkávají lidé nejenom v USA, ale také při velkých požárech v Austrálii.

Ohnivý vír připomínající tornádo vzniká podobným způsobem jako víry prašné. Tady však hraje důležitou roli zejména extrémně vysoká teplota, při které rozpálený vzduch rychle stoupá od země přes vrstvu vzduchu chladnějšího. Pro svůj vznik potřebuje mnohem větší plochu, na které se formuje – často uprostřed velkých požárů, a tak spatřit jej či dokonce nafilmovat, nebylo dosud časté.

Tito ohniví ďáblové se roztáčejí působením větrných poryvů až k rychlostem kolem 40 km/h a stoupají přitom do výšky několika desítek metrů, aby se pak ztratily tak rychle, jak vznikly.

Experimentální vznik vlastního ohnivého víru zaznamenali na vysokorychlostní kameru Gavin Free a Daniel Gruchy (Slow Mo Guy). Kolem v barelu založeného ohně rozmístili tucet větráků a vzniklý ohnivý vír natočili rychlostí až 2500 snímků za sekundu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře