Fyzikální testování kondomů

16. červen 2010 | 06.00 |

Oblíbenou fyzikální pomůckou s výchovným a vzdělávacím účinkem je kondom. Základní surovinou pro jeho výrobu je přírodní kaučukový latex, který se sklízí na plantážích kaučukovníku brazilského v jihovýchodní Asii nebo v Jižní Americe. Latex je přirozený elastomer, který při zahřátí na jistou teplotu prodělá změnu skupenství z kapalného na pevné a ztvrdne.Toho se využívá právě při výrobě kondomu. Namočením skleněné formy do roztoku latexu vznikne tenká latexová vrstvička ve tvaru kondomu. Jak se ale kondom fyzikálně testuje?

Elektronickým testováním pod napětím 1800V se odhalují případné dírky či trhliny v latexovém materiálu a nevyhovující výrobky jsou automaticky vyřazeny. Kondom následně prochází testováním elektrolýzou, kdy po jeho naplnění elektrolytickým roztokem se ponoří testovací kondomy do lázně, kde elektrolýza odhalí trhlinky a jiné nedostatky latexové vrstvičky.

Pružnost kondomu je testována destrukční metodou. Na rozdíl od známějšího napouštění kondomu vodou až do jeho prasknutí se v továrně testuje stlačeným vzduchem až do okamžiku jeho roztrhnutí. Standartně musí kondom pojmout minimálně 18 litrů vzduchu a vydržet tak tlak až 1 kPa. Běžně však vydrží tlak dvojnásobný.

Dále jsou kondomy podrobeny tahovým zkouškám. Pevnost v tahu a prodloužení kondomu v okamžiku jeho přetržení jsou testovány na náhodně vybraných vzorcích. Kondomy při této zkoušce vydrží až sedminásobné natažení oproti výchozímu stavu. K přetržení kondomu dochází působením síly větší než je 36 N.

A proč se kondom používá vám přiblíží následující video:

Zdroj: www.scooler.cz

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Fyzikální testování kondomů stm 16. 06. 2010 - 08:27
RE: Fyzikální testování kondomů horsefakr 17. 06. 2010 - 17:23