Proč se radiátor chová jako magnet?

20. březen 2016 | 06.00 |

Když k radiátoru přiblížíme citlivou magnetku, zjistíme, že se radiátor chová jako slabý magnet. Magnetka se v bezprostřední blízkosti radiátoru natočí tak, aby svým jižním pólem směřovala k dolní části radiátoru. Pokud magnetku podél hrany radiátoru zvedáme směrem vzhůru, začne se magnetka pozvolně otáčet, aby se nakonec k jeho horní části natočila svým severním pólem. Proč se radiátor chová jako magnet?

Kovové předměty ovlivňují chování citlivé magnetky. Pokud bychom magnetku v blízkosti předmětů z feromagnetických látek používali k určování světových stran, nebude je správně ukazovat. Navíc kovové předměty pevně uložené dlouhou dobu v magnetickém poli Země se mohou zmagnetovat ve směru zemského magnetického pole. Setkat se s tím můžeme nejenom u radiátorů a kovových dveřních zárubní v domech, ale také u kovového zábradlí. Obvykle má radiátor svůj jižní magnetický pól na své horní části, proto se k ní natáčí magnetka svým severním pólem. Dolní část radiátoru svým severním magnetickým pólem zase přitahuje jižní pól magnetky. Při použití inklinační magnetky, otáčivé kolem své vodorovné osy, bychom pozorovali, že směr magnetického pole v blízkosti radiátoru není vodorovný, ale spíše šikmý.

Příčina magnetismu radiátorů však nemusí být pouze v tom, že jsou dlouhodobě uloženy v magnetickém poli Země. Radiátory se dříve vyráběly z litiny. V  posledních letech těžkou litinu nahradily radiátory svařované z ocelových plechů, které se rovněž chovají jako magneticky tvrdé látky. To znamená, že už při jejich výrobě došlo výrobním postupem k jejich zmagnetování, které si dále podržely.

Pokud však jsou radiátory zhotoveny z jiného kovu než z oceli nebo litiny nemusí být magnetismus radiátoru vůbec patrný. Nerezová ocel, která je legována niklem a chrómem bývá většinou neferomagnetická. Stejně tak, pokud jsou radiátory instalovány jen krátkou dobu, může být tento jev natolik nepatrný, že jej ani nezaregistrujeme.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář