Zatmění slunce 2016 z letadla

19. březen 2016 | 11.00 |

Zatím poslední úplné zatmění Slunce proběhlo 8. března 2016 především nad úzkým pruhem ostrovů  Sumatra, Borneo, Sulawesi, Ternate a Halmahera v Indonésii. Úkaz měl nastat během ranních a dopoledních hodin na území poblíž rovníku. To jsou oblasti, kde se v této roční době dala očekávat velká oblačnost, doprovázená často vydatnými srážkami. Navíc se úplná sluneční zatmění poslední dobou stávají středem pozornosti mnoha turistů, fotografů a astronomických fanatiků. Mnohé atraktivní destinace k pozorování byly již dva roky před úkazem beznadějně vyprodány. A tak se někteří nadšenci zaměřují i na možnosti pozorování, které jsou méně známé a vyhledávané.

Zajímavé a spolehlivé sledování zatmění by totiž mohlo proběhnout z paluby letadla, letícího vysoko nad oblačností. V tento den právě úsekem se zatměním prolétávala komerční linka společnosti Alaska Airlines z aljašského Anchorage do Honolulu. Problém byl ovšem v tom, že by se tak stalo už o 25 minut dříve, než by úplné zatmění nastalo. Díky upozornění amerického astronoma Josepha Raoa se s ročním předstihem podařilo linku o požadovaný čas na odletu zpozdit.

V letadle si tak 163 nadšených pasažérů užívalo z výšky 10 000 metrů pohled na tento úchvatný nebeský úkaz, z něhož bylo také pořízeno uveřejněné zrychlené video. Daní za tento  zážitek je snímání záběrů  přes okýnko, které způsobuje zejména nežádoucí odlesky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář