Jak funguje dotyková lampička?

4. duben 2016 | 06.00 |

Na mnoha nočních stolcích se vyskytují stolní lampičky na dotykové ovládání. Když si chcete ve tmě rozsvítit, tak rukou zašmátráte směrem k lampě a nemusíte hledat žádný vypínač. Stačí se jen dotknout kovového povrchu lampičky a ta se sama rozsvítí. Dotykem lze také zvolit tři stupně intenzity osvětlení. Jaký je princip rozsvěcování lampičky?

Konstruktér lampičky využívá především toho, že lidská pokožka je díky potu elektricky vodivá. Navíc lidské tělo má elektrickou kapacitu a může také fungovat i jako anténa. Dotykové lampy téměř vždy používají právě kapacitu lidského těla – jeho schopnost držet na sobě elektrický náboj. Když se dotknete lampy vodivou částí svého těla (na nehty to třeba většinou nereaguje), předáte jí část svých elektronů. Lampa vyhodnotí pomocí svých elektrických obvodů změnu elektrického náboje na svém povrchu a na změnu své kapacity vhodně zareaguje svým zapnutím, zesílením jasu či vypnutím.

Dotykové lampy mají trojí nastavení úrovně jasu, aniž by používaly 3 různé žárovky. Elektrický obvod žárovky mění jas změnou jejího pracovního cyklu. Při zapínání žárovky běžným vypínačem svítí žárovka na plný výkon. Představme si, že pokud bychom takovou žárovku velmi rychle zapínali a vypínali (třeba 100 x za sekundu), pak by vydávala svůj jas asi z jedné poloviny své doby. Polovinu doby (50 %) by svítila a polovinu doby by byla zhasnutá. Obvod vyhodnocující intenzitu osvětlení je nastaven tak, že v 0 % to znamená vypnuto, ve 33 % nižší úroveň jasu, v 66 % vyšší úroveň jasu a při 100 % je to plný výkon.

A jak je to s bezpečností používání takových spotřebičů, které často pracují na efektivní napětí střídavého proudu 230 V?

Bezpečnost těchto spotřebičů je dána tím, že je dotyková plocha lampy oddělena od částí spojených s přívodem sítě dvojitou nebo zesílenou izolací podle požadavku na spotřebič s ochranou ve třídě II. Dotyková plocha je připojena na vstup vyhodnocovacího obvodu přes velkou impedanci, aby dotykový proud byl menší než 0,5 mA. Někdy je při dotyku slabý procházející proud cítit. Nepoužívají se součástky určené k povrchové montáži na plošný spoj, ale klasické rezistory nebo kondenzátory. Kvůli bezpečnosti se zapojují vždy minimálně dva do série, aby vývody měly na desce plošných spojů mezeru minimálně 6 mm.

Někdy lze takovou lampičku rozsvítit i dotykem přes kočičí čumáček ...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 2 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře