Velikonoční pokusy s vejci

28. březen 2016 | 06.00 |

Tak tu máme zase Velikonoce a proto se sluší připomenout si několik fyzikálních experimentů s tradiční rekvizitou – slepičím vejcem. Než vejce uvaříme tzv. natvrdo, tak je dobré si je otestovat v centrifuze. Tu si vyrobíme ze staré ponožky, do které vejce vložíme a pořádně roztočíme. Žloutek vajíčka podrobený vzniklé velké odstředivé síle nedokáže dlouho vzdorovat a svoji strukturu si dál neuchová. Po uvaření tohoto vejce natvrdo, oloupání skořápky a nakrájení vajíčka na kousky zjistíme, že se žloutek s bílkem ve vajíčku dokonale promíchaly.

Také neradi loupete uvařená vejce? Někdy to zrovna pěkně nejde a oloupané vajíčko ani nevypadá hezky. Rychlé oloupání uvařeného vajíčka provedeme ve vhodné skleničce či spíše v hrníčku s vodou. Rychlými pohyby ruky rozkmitáme skleničku s vajíčkem natolik, že tentokrát to nevydrží jeho křehká skořápka, která se nárazy do stěn nádoby rozbije na kousky. A vejce je hned oloupané!

Oddělení žloutku od bílku po rozbití syrového vajíčka do talířku, provedeme jeho nasátím pomocí podtlaku do vhodné platové láhve. V ní pak separovaný žloutek přeneseme a vyfoukneme do jiné připravené misky.

Známý pokus, jak dostat natvrdo uvařené vejce do láhve můžeme také inovovat. Do láhve s širokým otvorem (ale ne dostačujícím na samovolné propadnutí vajíčka) místo hořícího papírku dáme zapálenou prskavku. Pokus pak vypadá mnohem efektněji. Vzniklý podtlak po shoření prskavky nasaje vejce dovnitř. Jeho konzumaci bych v tomto případě raději nedoporučoval.

Také experiment s gumovým vajíčkem je známý. Stačí syrové vejce vložit na několik hodin do octu. Vajíčko zpočátku začnou obalovat bublinky oxidu uhličitého vzniklé chemickou reakcí kyseliny octové s uhličitanem vápenatým ve skořápce. Skořápka se časem rozpustí a povrch vejce pokrývá tenká pružná blána. Vejce je nyní pružné a vydrží pád na podložku z malé výšky, aniž by se roztrhlo. Dokonce se odráží jako hopík.  Vejce má světle žlutou barvu a prosvítá jím světlo. Toho můžeme využít k jeho prosvěcování laserem nebo barevnými LED světly. Uvnitř je patrná oblast se žloutkem.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář