Stroboskopická kraslice

27. březen 2016 | 06.00 |
› 

K Velikonocům patří velikonoční kraslice – většinou vyfouknuté vajíčko, které je na svém povrchu vyzdobené nejrůznějšími výtvarnými technikami. Technik zdobení kraslic je nepřeberné množství, ale s využitím moderních technologií lze kraslici nazdobit tak, aby při své rotaci vytvářela zajímavé stroboskopické efekty.

Zařízení Eggbot, které podle návrhu výtvarníka Bruce Shapira zkonstruovali na Fakultě Elektrotechnické ČVUT v Praze, umí podle vytvořeného programu na vejce nakreslit vygenerované vzory. Inspirací pro zdobení kraslice jsou zde nejrůznější matematické funkce. Naprogramovaný Eggbot generuje obrazce, které se při správné rychlosti otáčení a natáčení kamerou, rozvlní a vytvářejí další iluzi pohybu. Přitom stačí na první pohled poměrně jednoduché vyzdobení kraslice vlnkami, oblouky, kolečky, trojúhelníčky či síťkami.

Na podobném efektu jsou v praxi známé nejrůznější situace. Odlišná rychlost otáčení objektu od rychlosti snímání kamerou způsobuje ve filmech rotaci listů vrtule letadla opačným směrem, než se točí ve skutečnosti či pohyb loukotí kočárového kola opačným směrem než je směr rychlosti kočáru. Někdy se při sledování pohybu takového objektu dokonce jeví, že se najednou zastavil.

Příčinou tohoto stroboskopického efektu jsou fyziologické vlastnostmi lidského oka. Lidské oko nezvládne plynule zpracovávat spojitou světelnou informaci. Mezi zaregistrováním světelného podnětu a jeho vyhodnocením v mozku je zpoždění asi šestnáctina sekundy.

Pokud přijdou do oka světelné podněty v kratším čase, mozek vnímá sledovanou scénu spojitě, v pohybu. Proto můžeme náš mozek ošálit promítáním statických obrázků už s frekvencí 24 snímků za sekundu, které vyvolá dokonalou iluzi pohybu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře