Nejtišší místnost na světě

1. květen 2016 | 06.00 |

Nejtišší místnost na světě se patrně nachází v Orfieldově laboratoři v Minneapolis. Je vybudována se zvukotěsnými stěnami, které jsou včetně podlahy a stropu opatřeny klíny ze speciální pěnovité hmoty. Klíny umožňují, aby se zvuk v místnosti neodrážel. Při dopadu zvuku nízké frekvence na stěny místnosti, se tento zvuk utlumí při postupných dopadech na stěny klínu směrem dovnitř a při dopadu zvuků vysoké frekvence se tyto zvuky utlumí přímo v použité pěnovité hmotě klínů. V této místnosti prý nevydržel nikdo delší dobu. Ptáte se proč?

Jedním z faktorů krátkého pobytu v této místnosti může být strach z uzavřené místnosti, ale k tomu se přidávají další faktory.

Zpočátku si všimnete takových zvuků, které způsobuje šelest vašeho oblečení. Potom si uvědomíte, že vnímáte zvuky svých slin v ústech či při jejich polykání v krku. A to vždycky, když jenom pohybujete svými ústy. Najednou slyšíte pulzování průtoku krve ve své hlavě a uvědomíte si tep vycházející ze své hrudi ve vlnách. Vnímáte každý svůj svalový pohyb a činnost svých orgánů při dýchání, trávení apod.

Pak se začne objevovat syčení v uších, a všechny zvuky mozek přitom vnímá jako zesílené.

Naše smysly jsou totiž  nastavené na běžné podněty okolního světa a při pobytu v takto tiché místnosti nesnesou delší dobu nečinnost a zvýší svoji vnímavost.

U některých lidí se tak dostaví sluchové halucinace, kdy se jim zdá, že něco slyší. V této místnosti je hladina intenzity zvuku -9 dB, ale lidské ucho zaznamená zvuky od 3 dB. To znamená, že vnímáte především zvuky svého těla, což právě není mnohým z nás příjemné. Zkuste si uvědomit situaci, kdy se vám rozbuší srdce natolik, že je vám to až nepříjemné.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře