Tmavá čára před letadlem

23. květen 2016 | 06.00 |

tmavaLetový provoz nad naší republikou zažívá v posledních letech nebývalý rozvoj. Souvisí to částečně s odklonem leteckých linek přes dříve využívané území Ukrajiny či Ruska. A tak rok od roku nad našimi hlavami přibývá i bílých kondenzačních stop za letadly. Vznikají přirozeným spalováním leteckého benzínu v motorech letadla. Vzniklá vodní pára díky okolnímu chladnému vzduchu  (-40 až -55 °C) kondenzuje na mikroskopických pevných částečkách a následně se mohou vytvářet i drobné ledové krystalky. Ve vlhčím vzduchu může taková kondenzační stopa za letadlem přetrvávat i desítky minut, zato v sušším vzduchu se rychle rozpouští. Dlouho přetrvávající stopy se nejrůznějším způsobem kroutí a deformují až se z nich může stát i cirrovitá oblačnost. Spatřili jste však někdy tmavou čáru před letícím letadlem?

Pokud budete letadla pozorovat zejména navečer, může se vám někdy zdát, že letadlo při svém letu má před sebou tmavou čáru. Vypadá to velmi zajímavě – čára před letadlem se  při jeho letu průběžně zjevuje, jako kdyby tam byla narýsována přímka, po které má letadlo dál pokračovat. Nejčastěji tuto čáru spatříte na jemné oblačnosti před letadlem – někdy to vypadá, jako kdyby letadlo před sebou tuto oblačnost "krájelo".

Spousta paranomálně – okultistických webových stránek tento jev vysvětluje jako tzv. chemtrail. Tyto konspirační teorie popisují jednoduché fyzikální jevy jako záměrné vypouštění chemických látek, bakterií, plísní či jiných částic na lidskou populaci na Zemi. Těmito nesmysly se zde nemíním vůbec zabývat.

Stačí si však všimnout, kde se v okamžiku spatření tmavých čar před letadlem, nachází slunce. Obvykle tyto tmavé čáry pozorujeme navečer a slunce se nachází někde za letadlem. Pak není těžké si uvědomit, že sluneční paprsky dopadají na bílé kondenzační stopy za letadlem, kterými následně neprocházejí. Tmavá čára před letadlem je tedy způsobená stínem kondenzačních par letícího letadla. Je patrnější zejména v situaci, kdy se před letadlem nachází oblačnost, na které je tento stín lépe patrný.

Podoba tmavé čáry závisí i na geometrii nasvícení Sluncem. Nemusí být přímo před letadlem. Někdy je možné spatřit tmavé stíny na nižších řídkých závojích cirrovité oblačnosti, která je za letadlem. To pozorujeme kromě bílé kondenzační stopy kousek od ní její rovnoběžný tmavý stín.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Tmavá čára před letadlem luboš rybníček 23. 05. 2016 - 18:11