Efekt rejnočí ploutve

9. červen 2016 | 06.00 |

Mezi zajímavé mořské živočichy se řadí Manta obrovská (rejnok manta). Jedná se o parybu, která se pohybuje v mořských vodách. Její tělo má hydrodynamický tvar, který zmenšuje odpor vody. Při svém pohybu mává na obě strany dvěma velmi ohebnými ploutvemi. Tento pohyb spíše připomíná ladný let ptáků. V hloubkách až kolem 100 metrů, kde se manty pohybují, je však velký hydrostatický tlak vody. Kde se v mantách bere energie potřebná k tomu, aby tento tlak překonala a snadno plavala?

Pohyb manty analyzoval německý vědec Leif Kniese. Zjistil, že tento rejnok díky periodickému mávání ploutvemi, které se opakuje během 4 sekund, vhodným způsobem přenáší tlak na zbytek těla. Tělo rejnoka je díky hydrostatickému tlaku zploštělé a proto hrudní ploutve narostly do rozpětí až 7 metrů. Vnitřní struktura ploutví manty je velmi pružná a umožňuje s vysokou účinností přenášet tlakovou sílu.

Tento jev byl pojmenován jako efekt rejnočí ploutve a nachází široké uplatnění v praxi. Využít se dá při pohonu zařízení pod vodou nebo ve vzduchu, při výrobě moderního nábytku a všude tam, kde je vhodné netradičním způsobem přenášet sílu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Efekt rejnočí ploutve václav husák 31. 07. 2016 - 14:44
RE: Efekt rejnočí ploutve láďa Šimeček 22. 08. 2016 - 09:00