Camera obscura ve Znojmě - fotogalerie

2. červenec 2016 | 20.00 |
› 

znojmo0Dírkovou komoru (camera obscura) na Radniční věži ve Znojmě jsem znal pouze z vyprávění. Nezmiňuje se o ní ani aktuální informační materiál, vydaný turistickým informačním centrem ve Znojmě, či wikipedie. Neupozorní na ni ani slečna v pokladně, takže pokud bych se o ní nezmínil sám, tak žádnou další informaci nedostanu. No a na ochozu, kde se nachází, jsem měl velké štěstí – přesvědčil jsem všechny přítomné, aby se tentokrát nekochali výhledem z věže, ale raději zavřeli všechny okenice.

Radniční věž je dominantou města Znojma. Byla postavena Mikulášem ze Sedlešovic v pozdně gotickém slohu a dokončena už v roce 1457. Původně věž žádný ochoz neměla, ten byl zřízen až v letech 1592 – 1595. Na ochoz ve výšce 66 metrů, vede postupně celkem 162 kamenných, dřevěných a točitých železných schodů. Původně byl ochoz otevřený, ale po poškození věže leteckým náletem během II. světové války, byl v padesátých letech 20. století uzavřen dřevěným bedněním s malými okénky po obvodu.

A tady je začátek zmiňované camery obscury. Ve dřevěném obložení ochozu se nachází několik otvůrků ve dřevě, po vypadlých sucích a další škvíry v okenicích. Nejsou to otvory ani příliš velké ani malé, takže jimi může za slunečných dnů krásně prosvítat sluneční světlo. Aby na stěně ochozu vznikl převrácený, zmenšený a skutečný obraz, je však nutné zavřít všechny okenice v oknech. Nepříjemností zůstává rozsvícené nouzové osvětlení v podobě několika světýlek, které bez přítomnosti nějakého průvodce zřejmě nevypnete.

Chvilku trvá, než se rozkoukáte a pak začnete na stěně věže vidět promítnutý obraz znojemského Horního náměstí. A těch obrazů je na stěnách celá řada v různých místech a výškách. Ne každý z nich je však dostatečně ostrý a fotogenický. Hodně závisí na slunečném počasí, aby venkovní objekty byly dostatečně osvětleny.  Spatříte střechy budov a celé budovy z náměstí pod vámi, které si pak můžete shora zkontrolovat z otevřených okenic. 

Tímto otvorem proniká škvírou na ochoz sluneční světlo.

znojmo4

Pohled přes otvor.

znojmo3

Pohled otevřenou okenicí na Horní náměstí ve Znojmě.

znojmo1

Obraz Horního náměstí vzniklý pomocí camery obscury na Radniční věži ve Znojmě.

znojmo2

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (2x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Camera obscura ve Znojmě - fotogalerie davidhavel 02. 07. 2016 - 20:22