Marťanský kalendář

12. leden 2010 | 06.00 |

mars roverPokud ještě nemáte kalendář na rok 2010, pak si jeden pěkný můžete stáhnout ze stránky: http://marsrover.nasa.gov/home/calendar/MER-2009-2010-calendar.pdf Potěší vás jistě obrázky pořízené robotnickými vozítky na Marsu. Robotická vozítka na Marsu letos slaví už 6 let svého aktivního působení. Nejdříve hladce přistál 3. ledna  2004 v kráteru Gusev robot Spirit a později 24. ledna  na planině Meridiani robot Oportunity. Svou plánovanou životnost a to 3 měsíce, již dávno překonala a za dobu své činnosti objevila spoustu zajímavých informací.

Roboty vynesla raketa Delta 2, Spirit se vydal na svou cestu 10. 6. 2003 a Oportunity až 8.7. 2003. Tepelné štíty je ochránily při vstupu do atmosféry Mars, padáky a brzdící raketové motory zpomalily jejich pád a nafouknuté balóny coby airbagy je zachránily před zničením při dopadu na povrch. Za několik dní po svých dopadech vozítka opustila své schránky a se svým vybavením se dala do průzkumu Marsu. Panoramatické kamery snímají okolí vozítka, mikroskopem vyhodnocují vzorky a 3 spektrometry v různých spektrálních oblastech zkoumají okolí vozítka, změny teplot  a ulovené vzorky. Hmotnost každého z vozítek je 180 kg, vysoké jsou 1,58 m a v průměru mají 2,65 m. Vozítka za svou dobu působení  urazila desítky kilometrů a mnohdy se zdálo, že už uvízla nadobro. Marťanský vítr zbavoval prachu solární panely Spiritu a ten tak měl stále přístup ke zdroji sluneční energie.

Úkolem vozítek bylo zjistit, zda na Marsu mohl někdy vzniknout život a zda je zde přítomná voda.Vozítka nalezla na Marsu množství minerálů, které podle vědců vznikly za přítomnosti tekuté vody. Mars měl v minulosti teplejší klima a měl i hustší atmosféru. V současnosti je Mars tak nehostinným místem, že tam sondy přímé důkazy života neobjevily. Zato objevily vývěry plynného metanu, jehož přítomnost bývá spojována s existencí živých organismů.

Vozítka navíc sledovala počasí, přítomnost prachu a vodního ledu v atmosféře. Spirit fotografoval tornáda, Opportunity poslala na Zemi snímky mraků v marťanské atmosféře a námrazy na svých solárních panelech.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře