Proč se nemá fotit obraz bleskem?

1. srpen 2016 | 06.00 |
› 

V letošním roce přišel Národní památkový ústav s novinkou. Návštěvníkům hradů, zámků a dalších památek umožňuje interiéry památek fotografovat. Většinou za poplatek, ale někde dokonce i zdarma. Přesto bývá na fotografující kladen důležitý požadavek – aby nefotili s bleskem.

Zákaz fotografování v některých objektech má nejrůznější důvody.  Když lidé nemůžou fotit, prodá se tím více pohledů a fotografických publikací. Avšak ani pořízené fotografie nemohou být použity k jiným než osobním účelům. Na některých památkách mají strach z krádeží. Fotografování exponátů a jejich rozmístění v místnostech by mohlo dávat tipy zlodějům. Fotografování také zdržuje prohlídku a někdy omezuje ostatní účastníky prohlídky.

Proč se však nesmí fotit s bleskem? Někde není hlavním důvodem to, že by blesk ničil exponáty, ale protože může spustit alarm.

V některých objektech může být také bleskem na chvilku vyřazena bezpečnostní kamera a takový okamžik by mohl stačit k využití pro krádež.

Dalším důvodem, proč nepoužívat blesk například na obrazy, je jejich ničení tímto způsobem. Pokud například necháte list papíru částečně vystavený slunečnímu světlu a část papíru zakrytou, je rozdíl mezi oběma částmi časem zřetelně patrný. I když pak papír uložíte mimo působení slunečního světla do tmy, jeho žloutnutí se nezastaví. Vlivem působení světla vznikají v papíru chemické sloučeniny, které papír dále znehodnocují.

Podobně na světlo reagují i další klasické materiály jako textil, kůže či dřevo. Energie, kterou má světlo, způsobuje fotochemický rozklad organické struktury materiálu. Dochází k porušování vazeb v molekulách, vznikají radikály, díky kterým se například u obrazů rozpadají dříve používané tmely. Mění se barevné pigmenty, například tmavozelený rezistát mědi zhnědne a v obraze začnou blednout použitá přírodní červená, modrá a žlutá barviva.  

Světlo fotografického blesku je sice velmi krátké, zato docela intenzivní a obsahuje také podíl obrazům škodícího ultrafialového záření. Množství návštěvníků, které by opakovaně fotilo určitý obraz, by jej mohlo v krátké době poškodit a bylo by nutné jej draze restaurovat.

V dnešní době digitálů s ISO 800 až 1600 a IS objektivy lze však fotit celkem slušně i bez blesku.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (3x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář