Jak se změnily barvy na semaforu?

28. červenec 2016 | 12.00 |
› 

První semafor byl uveden do provozu v prosinci 1868 u budovy britského parlamentu. Jenže asi měsíc po jeho instalaci vybuchnul na křižovatce uniklý plyn a popálil blízko stojícího policistu. Na nějaký čas byla tato technická vymoženost zapomenuta. První, semafory řízená křižovatka, byla postavena v roce 1924 na berlínské křižovatce Potsdamer Platz. Jednotlivé barvy byly tehdy umístěny místo pod sebou vedle sebe a ručně je přepínal policista. V Praze začala světelná křižovatka fungovat až v roce 1927. Každý dnes ví, že na semaforu jsou tři barvy: červená, oranžová a zelená. Proč byly vybrány zrovna tyto 3 barvy?

Barvy na semaforech byly před použitím na automobilových světelných křižovatkách používány v Anglii na železnici. Železnice je zase převzala z námořní navigace, kde se dříve používaly kromě bílých, modrých a černých barev zejména červené, zelené a oranžové vlaječky.

Červená barva, která znamená stopku, je pro lidské oko velmi výrazná barva. Červená barva se i v horších povětrnostních podmínkách, kterými mohou být mlha či déšť, méně rozptýlí. Má také psychologický význam (krev), který upozorňuje na nebezpečí.

Zelená barva na semaforech nahradila původní bílou barvu, signalizující na železniční trati volný průjezd vlaku. Jenže strojvedoucí si toto světlo občas pletli v noci se světlem hvězd.
Zelená barva je dostatečně výrazná a těžko zaměnitelná za jiné svítící objekty. Červená se zelenou jsou navíc doplňkové barvy a v barevném vnímání se nacházejí dost daleko od sebe. Proto je nebezpečí jejich záměny, dokonce i při špatných světelných podmínkách, velmi malé.

Oranžové světlo, které řidiče varuje před změnou na červenou nebo na zelenou je ve skutečnosti podle vyhlášky barva žlutá. S příchodem německých semaforů se v 70. letech minulého století původní žlutý odstín světla posunul k oranžové. Žluté světlo se na barevné škále nachází mezi oběma dominantními barvami.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Jak se změnily barvy na semaforu? tlapka 28. 07. 2016 - 12:56
RE: Jak se změnily barvy na semaforu? aleš liesk. 08. 09. 2016 - 14:08