Obří létající zadnice - Airlander 10

21. srpen 2016 | 10.40 |

Mediální humbuk způsobil půlhodinový test britské hybridní vzducholodě Airlander 10. Toto vzdušné plavidlo, které zdaleka nedosahuje ani parametrů před 80 lety zkonstruované vzducholodě Hindenburg, je rázem pasováno na současný největší létající stroj na světě. Airlander 10 je dlouhý 92 metrů (Hindenburg měl 245 m), což je o 7 metrů více než současné největší letadlo světa Antonov AN-225 Mrija.

Důvodem stavby takto obřích létajících těles byly požadavky armády na levný a ekologický prostředek, který má vysokou nosnost a může sloužit nejenom k dlouhodobému pozorování, ale hlavně k přepravě těžkých objektů. Její nosnost, jak naznačuje název, je kolem 10 tun nákladu.
Plněná je héliem, které ve vzduchu nadnáší asi o 10 % menší vztlakovou sílou než vodík. Zato je proti vodíku nehořlavé a v dnešní době poměrně obtížné na zajištění naplnění tak velkého objemu. Vzducholoď Hindenburg měla ve své době užitečné zatížení 112 tun, byla plněna vysoce hořlavým vodíkem, což se jí také stalo osudným. Přesto se na Hindenburgu běžně kouřilo v kuřáckém salónu.

Hybridní "obří zadnice", jak se vzducholodi začalo díky jejímu tvaru přezdívat, se údajně může až desítku dní vznášet bez přistání, stoupat do výšky téměř 5 000 metrů a využívat motory k pohonu rychlostí až 150 km/h.

Společnost si od svého létajícího stroje slibuje velké využití jak ve vojenském tak i v civilním odvětví. Přesto se takovéto létající stroje objevují vždy co pár let, protože vzducholodě staví permanentně dost firem a jsou jako létající objekty mediálně zajímavé. Ovšem zatím se žádné firmě nepovedlo svou velkou přepravní vzducholoď uvést a dlouhodobě provozovat v nějakém přepravním režimu. Pravděpodobně zatím vždy nabízejí příliš málo za příliš vysokou cenu, třeba proti přepravám velkými dopravními letadly. Pro tak velké objekty je také docela problém zajistit odpovídající hangáry a následně je provozovat v příznivých povětrnostních podmínkách.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře